Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 13. října: Den položení základního kamene Bílého domu

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

13. října: Den položení základního kamene Bílého domu

Obrázek epizody 13. října: Den položení základního kamene Bílého domu

Poslechněte si podcast

13. 10. 2021

4 min

O epizodě podcastu

1600 Pennsylvania Avenue, Washington D.C. Nejznámější adresa, na které najdeme jedno z nejstřeženějších sídel světa. Bílý dům. Bydleli zde všichni američtí prezidenti vyjma toho prvního. George Washington sice určil pozemek prezidentského domu a 13. října 1792 byl u položení základního kamene, dokončení velkolepého paláce se však nedožil.

1600 Pennsylvania Avenue, Washington D.C. Nejznámější adresa, na které najdeme jedno z nejstřeženějších sídel světa. Bílý dům. Bydleli zde všichni američtí prezidenti vyjma toho prvního. George Washington sice určil pozemek prezidentského domu a 13. října 1792 byl u položení základního kamene, dokončení velkolepého paláce se však nedožil.

Myšlenku prezidentského sídla měl George Washington už od své inaugurace. A vlastně nejen to. Spolu s tím i vybudování celého hlavního města.  Zatímco plán nové metropole vypracoval inženýr Pierre Charles L'Enfant /PIJÉR ŠÁRL LANFO/, architekt Prezidentského paláce se vybíral skrze soutěž. Celkem bylo podáno devět návrhů, včetně jednoho, který anonymně podal tehdy ještě budoucí prezident Thomas Jefferson.

Vítězný návrh však vypracoval irský architekt James Hoban /HOUBN/ a i proto má Bílý dům dublinský nádech. Hoban se totiž inspiroval při tvorbě sídla budovou parlamentu ve své domovině. Základní kámen byl položen 13. října 1792 a na stavbě se podíleli svobodní Afroameričané, imigranti ale také otroci. Trvalo celých osm let, než se do ještě stále nedokončeného sídla mohli přestěhovat první obyvatelé. Což byl v pořadí druhý americký prezident John Adams s jeho manželkou Abigail.

Bílý dům se samozřejmě několikrát rekonstruoval, rozšiřoval přestavoval. Dá se říci, že každý jeho obyvatel do něj vložil svůj odkaz nebo stopu. Největší rekonstrukcí ale pravděpodobně prošel nedlouho po svém otevření. Roku 1812 bylo město Washington napadeno britskými vojáky, kteří Prezidentský dům vyplenili a zapálili. Z původního vybavení domu se do rukou Američanů zpátky dostaly pouze dva předměty. Zaměstnanci zachránili obraz George Washingtona, a v roce 1939 vrátil nejmenovaný Kanaďan prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi šperkovnici s tím, že ji ukradl jeho dědeček.

Dnes má Bílý dům 132 pokojů, 35 koupelen, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů a 3 výtahy. Kromě bazénů, vířivek, tenisového kurtu a bowlingové dráhy v něm najdete například i kino, golfové hřiště, lékařskou ordinaci nebo květinářství. Aby zůstal skutečně sněhově bílý, musí se pravidelně natírat. K pokrytí fasády je odhadem třeba přes 2100 litrů barvy.

Nejznámější místností washingtonského sídla prezidentů je samozřejmě Oválná pracovna. I ona sama má zajímavou historii. V Bílém domě totiž není odjakživa. Byla navržena až roku 1909, když tehdejší prezident William Taft rozšířil západní křídlo domu. Ve 30. letech se pak ještě za prezidenta Franklina Delano Roosevelta jednou přeprojektovala a přemístila, aby byla světlejší, zároveň nabídla více soukromí a také pohodlnější cestu do prezidentské rezidence.

Zařízení pracovny se mění podle vkusu a potřeb každého z prezidentů. Často se mění koberec, závěsy nebo obrazy. Od éry Johna Kennedyho se ale nemění prezidentský stůl, zvaný Resolute desk /REZOLUT DESK/. Ten Američané dostali v roce 1880 darem od anglické královny Viktorie. Je vyrobena z trámů britské fregaty HMS Resolute /EJZDŽ EM ES REZOLUT/, kterou v polovině 19. století postavili Britové. Loď byla určena pro polární expedice. V roce 1854 však uvázla v ledu, námořníci ji museli opustit a po dvou letech ji znovu objevil americký velrybář a mohla se vrátit zpět pod britskou vlajku. Po jejím vyřazení a rozebrání z ní byl vytvořen stůl, za který usedají američtí prezidenti dodnes.