Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 13. listopadu: Den výbuchu sopky Nevado del Ruiz

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

13. listopadu: Den výbuchu sopky Nevado del Ruiz

Obrázek epizody 13. listopadu: Den výbuchu sopky Nevado del Ruiz

Poslechněte si podcast

13. 11. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Vulkán Nevado del Ruiz se řadí k nejaktivnějším sopkám na světě. Je také nechvalně spjatý s druhou nejsmrtelnější událostí způsobenou výbuchem sopky na světě. 13. listopadu 1985 srovnala se zemí několik vesnic a město Armero. O život přišlo přes 23 tisíc lidí.

13. listopadu si Kolumbie připomíná největší přírodní katastrofu ve svých dějinách. V tento den roku 1985 se asi 130 kilometrů od hlavního města Bogoty probouzí sopka Nevado del Ruiz a srovnává se zemí několik vesnic a město Armero. O život přichází přes 23 tisíc lidí.

Aktivitu sopky Nevado del Ruiz začínají místní zaznamenávat už rok před erupcí. Nechává o sobě slyšet několika zemětřeseními. V listopadu 1984 si pak horolezci všímají plynu, který uniká z kráteru sopky. V prosinci následně dochází k dalším třem zemětřesením dvacet až třicet kilometrů v okolí vulkánu.

V osudný den dochází nejdříve k menší erupci. Na zem se začne snášet popel. Starosta Armera ale všechny uklidňuje a vyzývá obyvatele, ať zůstanou doma. Když ustane spad, je odvolána i evakuace Červeného kříže. Po 9 hodině večer sopka ale vybuchuje znovu. Opět nejde o úplně velkou erupci, nese už sebou ale lávu a horké sopečné plyny. Největší problém ale představuje takzvaný lahar. Sopku Nevado del Ruiz totiž pokrývají ledovce a sníh. Ten se při výbuchu roztavuje a smíchává s dalším sopečným materiálem. Vzniká obrovská masa bahnotoku. Laharové proudy se po svahu řítí rychlostí až 60 kilometrů za hodinu. Strhávají vše, co jim přijde do cesty.

Ničivá vlna doráží do Armera kolem půlnoci. Stromy, auta a domy mizí v zapomnění.  Ve spícím městě přichází o život na 70 procent jeho obyvatel. Celkově v důsledku katastrofy zemře 23 tisíc lidí.

Historicky jde o druhou nejsmrtelnější událost způsobenou výbuchem sopky na světě. Tou vůbec nejhorší je v roce 1902 erupce na Martiniku. Sopka Mont Pelée tehdy usmrcuje 28 000 obyvatel a demoluje hlavní město Saint Pierre - známé jako Perla Malých Antil.

Sopka Nevado del Ruiz představuje důležitý milník v moderní vulkanologii. Podle geologů z americké vědeckovýzkumné vládní agentury USGS  demonstruje riziko laharů obohacených o masy sněhu a ledu. I poměrně malá erupce tak může v dříve zmiňované kombinaci vyvolat škodu ohrožující města ležící i desítky kilometrů od výbuchu.  Kolumbijská sopka Nevado del Ruiz je velký stratovulkán vysoký přes 5300 metrů nad mořem. Nevado v překladu znamená zasněžená. Jde o jednu z nejseverněji položených sopek andského sopečného pásu. Je to druhá nejvyšší sopka v Kolumbii. Stále se řadí k nejaktivnějším na světě. Pravděpodobnost menších erupcí je stále velmi vysoká. Odhaduje se, že v přímém ohrožení je asi 50 000 lidí, kteří žijí v bezprostřední blízkosti sopky. Po zkušenostech roku 1985 přijala kolumbijská vláda opatření, která by měla snížit rizika ztrát na životech.