Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Ozvěny minulosti

Wikipedia, Český rozhlas

Historie

13. června: Den, kdy byly zveřejněny Pentagon Papers

Play

Poslechněte si podcast

10. 6. 2021

4 min

O epizodě podcastu

Byl to den velké novinářské odvahy i velkého zklamání americké veřejnosti. 13. června 1971 vyšel v deníku New York Times šokující text o válce ve Vietnamu. Američané se ten den začali postupně dozvídat, jak jim jejich vláda 30 let lhala.

Představte si vládní studii v rozsahu sedmi tisíc stránek. Pravděpodobně  by vás obsah nijak nezajímal. Představte si ale americkou vládní studii s názvem Vztahy Spojených států a Vietnamu, 1945–1967. Případný zájem o informace si zasaďte do kontextu bouřlivých šedesátých let.

V roce 1967 byl ministrem obrany USA, Robert McNamara, který chtěl sepsat jakési encyklopedické dějiny války ve Vietnamu. Tým složený z vojenských důstojníků, historiků i akademiků popsal zhruba 3000 stran analýz a přidal 4000 stran původních vládních dokumentů. Zpráva byla vyhotovena v 15 kopiích a označena přídomkem Sensitive - citlivé. To může znamenat, že se nejedná o vyloženě tajné dokumenty, spíše jde o vyjádření obavy, že zveřejnění zprávy by postavilo vládu do velmi nepříjemné, až trapné situace.

Hotovo, obsáhlá práce byly dokončena. McNamara končí na postu ministra obrany a svazek přenechává svým nástupcům. O rok později se k dokumentu dostává zkušený vojenský analytik Daniel Ellsberg. Expert na nukleární strategii a jeden z předních plánovačů Studené války. A válku ve Vietnamu viděl na vlastní oči. Ten si všiml příkrého rozdílu mezi tím, jak vláda o konfliktu informovala a krvavou realitou války v Asii. Rozhodl se, že si informace nenechá pro sebe a zveřejní je.

Dnes bychom řekli, že přešel na druhou stranu a stal se whistleblowerem. Po nocích začal stránku po stránce kopírovat a hledal cestu, jak tento výbušný materiál zveřejnit. Když nepochodil u kolegů z okruhu vládních úředníků, obrátil se, už v roce 1971, na média. Konkrétně oslovil redakci deníku New York Times. Po dlouhých úvahách, zda materiál zveřejnit, či ne - 13. června vycházejí v největších metropolitních novinách v Americe první úryvky citlivé válečné kroniky.

Američané byli šoku. Poprvé si četli o historii nesmyslné války, plné atentátů, zmanipulovaných voleb a nakonec i lží před Kongresem. Prezident Nixon zuřil. Osočoval novináře z ohrožení národní bezpečnosti, tlačil na federální soud, aby zakázal jakékoliv další zveřejňování obsahu dokumentu. Zastrašování nepomohlo, k Timesům se přidaly další noviny, například Washington Post a bobtnající aféra si začala žít vlastním životem.

Novináři a aktivisté se odvolávali na principy svobody projevu. Federální soud nakonec rozhodl, že zveřejnění Pentagon Papers je ve veřejném zájmu a že povinností svobodného tisku je vládu kontrolovat.

Šokovaní Američané si tak mohli například přečíst, že Spojené státy schválně rozšířily válku do Kambodže a Laosu či eskalovaly konflikt o útoky námořní pěchoty v Severním Vietnamu. Nic z toho ale nebylo v americkém zpravodajství publikováno. Lži a zatajování skutečností navíc trvalo čtyři prezidentská období.

Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.