Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 12. února: Den první smrtelné autonehody na světě

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

12. února: Den první smrtelné autonehody na světě

Obrázek epizody 12. února: Den první smrtelné autonehody na světě

Poslechněte si podcast

12. 2. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Britský obchodník Henry Lindfield se řítí po silnici nepovolenou rychlostí 30 kilometrů za hodinu ve svém nově zakoupeném dvousedadlovém voze. Náhle mu selhávají brzdy, ztrácí kontrolu nad vozem a naráží do stromu. Následující den v nemocnici umírá. Tato událost z 12. února 1898 se zapisuje do dějin motorismu černým písmem. Jde o první smrtelnou autonehodu na světě.

Britský obchodník Henry Lindfield se řítí po silnici nepovolenou rychlostí ve svém nově zakoupeném dvousedadlovém voze. Náhle mu selhávají brzdy, ztrácí kontrolu nad vozem a naráží do stromu. Následující den v nemocnici umírá. Tato událost z 12. února 1898 se zapisuje do dějin motorismu černým písmem. Jde o první smrtelnou autonehodu na světě.

Dvaačtyřicetiletý Lindfield byl v osudný den společně se svým osmnáctiletým synem Bernardem na cestě z Londýna domů do Brightonu. Osudovým místem se mu stala ulice Russel Hill ve Velkém Londýně. Lindfield zrovna sjížděl z kopce rychlostí 30 kilometrů za hodinu, což bylo dvakrát rychleji, než bylo povoleno. Automobilu náhle selhaly brzdy a Lindfieldův syn vyletěl při nárazu z vozu ven a neutrpěl téměř žádné zranění. Jeho otec Henry byl na tom ale o poznání hůř. Noha se mu zaklínila mezi motor a strom.

Okamžitě byl převezen do nemocnice v Croydonu. Během incidentu ale došlo k zasažení hlavní tepny. Ve snaze zachránit pacientovi život, přistoupili chirurgové k amputaci končetiny. Před samotnou operací si Lindfield ještě stíhá promluvit se svým synem a dát mu rady, v případě že by došlo k nejhoršímu. K tomu bohužel skutečně došlo. Lindfield se po operaci už neprobral, zůstal v bezvědomí a následující den v devět hodin ráno zemřel.

Úmrtí Henryho Lindfielda tak započíná neblahou statistiku smrtelných dopravních nehod. Při nich podle Světové zdravotnické organizace každoročně umírá 1,25 milionu lidí. Děje se tomu i navzdory nesrovnatelně propracovanějším bezpečnostním opatřením v automobilech. Počet automobilů na druhou stranu nesrovnatelně vyšší v porovnáním s počátky 20. století.

Dva roky před smrtí Lindfielda se přitom začala psát ještě jiná statistika. 17. srpna 1896 zemřela coby chodkyně Angličanka Bridget Driscollová. Srazil ji dvacetiletý řidič při rychlosti 6,5 kilometru za hodinu. Právě ten rok zrušili ve Velké Británii takzvaný praporkový zákon, kdy před každým autem musel běžet člověk s praporkem. I tak malá rychlost ale stačila, aby matka dvou dětí na místě zemřela.