Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 12. prosince: Den prvního bezdrátového přenosu zvuku přes Atlantik

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Věda a technika

12. prosince: Den prvního bezdrátového přenosu zvuku přes Atlantik

Obrázek epizody 12. prosince: Den prvního bezdrátového přenosu zvuku přes Atlantik

Poslechněte si podcast

12. 12. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Píše se 12. prosinec 1901 a Marconimu se daří bezdrátově spojit britský Cornwall s kanadským ostrovem Newfounland. Signál musel překonat vzdálenost 3500 km. Povede se mu přenést tři krátká pípnutí, což v morseovce znamená písmeno S.

12. prosince přichází velký převrat na poli telekomunikace. Italskému elektrotechnikovi a vynálezci Guglielmu Marconimu se v tento den roku 1901 daří uskutečnit první bezdrátový přenos zvuku přes Atlantský oceán.

Marconi se narodil 25. dubna 1874 v Boloni. Už v rámci svého studia se zaměřuje na pokusy Heinricha Hertze. Konkrétně pak používá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů a jeho vynálezy se snaží i napodobit.  V době, kdy přichází na největší objevy, působí za hranicemi své země. Ta totiž jeho vynálezům nevěnuje pozornost. V roce 1896 odchází do Velké Británie, která je zároveň rodištěm jeho matky. Tady se vydává za prací v diplomatických službách. Anglie Marconimu otevírá ale další zajímavé možnosti. Jednou z nich je i spolupráce s významným fyzikem Williamem Preecem. Spojené království mu rovněž nabízí potřebné finance. Díky nim může pokračovat v práci na svých objevech.  2. června 1896 úspěšně patentuje svůj bezdrátový telegraf. Marconimu je tou dobou pouhých dvaadvacet let. O rok později zakládá telegrafní firmu. Ruku v ruce s ní vysílá na vzdálenost 15 kilometrů. Pro navázání spojení využívá antény vynesené do výšin velkými draky.  Značnou pozornost na sebe upoutává zřízením bezdrátového spojení s královskou jachtou Osborne. To se píše rok 1898. Jachta tehdy kotví u anglického Ostrova Wight. Díky tomu se ke královně Viktorii dostávají několikrát denně informace o zdravotním stavu nemocného waleského prince Eduarda. Ještě ve stejném roce vysílá Marconi první sportovní reportáž z veslařských závodů. Konkrétně pak z parníku Flying Huntress. To se dostáváme k nejslavnějšímu dni italského vědce. Píše se 12. prosinec 1901 a Marconimu se daří bezdrátově spojit britský Cornwall s kanadským ostrovem Newfounland. Signál musel překonat vzdálenost 3500 km. Povede se mu přenést tři krátká pípnutí, což v morseovce znamená písmeno S.

Význam Marconiho objevu se naplno projevuje v roce 1909. Koncem ledna dochází ke srážce dvou lodí pod označením Republic a Florida. Po havárii se jedná z lodí začne potápět. Radiotelegrafista Jack Binns ale včas stačí vyslat signál SOS a přivolat pomoc. O život přichází šest lidí, dva tisíce se podaří zachránit.  Ve stejném roce získává Marconi Nobelovu cenu za fyziku. A dál pokračuje ve svých objevech. Mezi ně patří magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, vodorovná směrová anténa, rotační jiskřiště nebo krátkovlnná směrová telegrafie.