Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 12. prosince: Den prvního bezdrátového přenosu zvuku přes Atlantik

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Věda a technika

12. prosince: Den prvního bezdrátového přenosu zvuku přes Atlantik

Obrázek epizody 12. prosince: Den prvního bezdrátového přenosu zvuku přes Atlantik

Poslechněte si podcast

12. 12. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Píše se 12. prosinec 1901 a Marconimu se daří bezdrátově spojit britský Cornwall s kanadským ostrovem Newfounland. Signál musel překonat vzdálenost 3500 km. Povede se mu přenést tři krátká pípnutí, což v morseovce znamená písmeno S.

12. prosince přichází velký převrat na poli telekomunikace. Italskému elektrotechnikovi a vynálezci Guglielmu Marconimu se v tento den roku 1901 daří uskutečnit první bezdrátový přenos zvuku přes Atlantský oceán.

Marconi se narodil 25. dubna 1874 v Boloni. Už v rámci svého studia se zaměřuje na pokusy Heinricha Hertze. Konkrétně pak používá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů a jeho vynálezy se snaží i napodobit.  V době, kdy přichází na největší objevy, působí za hranicemi své země. Ta totiž jeho vynálezům nevěnuje pozornost. V roce 1896 odchází do Velké Británie, která je zároveň rodištěm jeho matky. Tady se vydává za prací v diplomatických službách. Anglie Marconimu otevírá ale další zajímavé možnosti. Jednou z nich je i spolupráce s významným fyzikem Williamem Preecem. Spojené království mu rovněž nabízí potřebné finance. Díky nim může pokračovat v práci na svých objevech.  2. června 1896 úspěšně patentuje svůj bezdrátový telegraf. Marconimu je tou dobou pouhých dvaadvacet let. O rok později zakládá telegrafní firmu. Ruku v ruce s ní vysílá na vzdálenost 15 kilometrů. Pro navázání spojení využívá antény vynesené do výšin velkými draky.  Značnou pozornost na sebe upoutává zřízením bezdrátového spojení s královskou jachtou Osborne. To se píše rok 1898. Jachta tehdy kotví u anglického Ostrova Wight. Díky tomu se ke královně Viktorii dostávají několikrát denně informace o zdravotním stavu nemocného waleského prince Eduarda. Ještě ve stejném roce vysílá Marconi první sportovní reportáž z veslařských závodů. Konkrétně pak z parníku Flying Huntress. To se dostáváme k nejslavnějšímu dni italského vědce. Píše se 12. prosinec 1901 a Marconimu se daří bezdrátově spojit britský Cornwall s kanadským ostrovem Newfounland. Signál musel překonat vzdálenost 3500 km. Povede se mu přenést tři krátká pípnutí, což v morseovce znamená písmeno S.

Význam Marconiho objevu se naplno projevuje v roce 1909. Koncem ledna dochází ke srážce dvou lodí pod označením Republic a Florida. Po havárii se jedná z lodí začne potápět. Radiotelegrafista Jack Binns ale včas stačí vyslat signál SOS a přivolat pomoc. O život přichází šest lidí, dva tisíce se podaří zachránit.  Ve stejném roce získává Marconi Nobelovu cenu za fyziku. A dál pokračuje ve svých objevech. Mezi ně patří magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, vodorovná směrová anténa, rotační jiskřiště nebo krátkovlnná směrová telegrafie.

Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.