Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 11. prosince: Den, kdy se ustavil vznik Českého svazu hockeyového

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

11. prosince: Den, kdy se ustavil vznik Českého svazu hockeyového

Obrázek epizody 11. prosince: Den, kdy se ustavil vznik Českého svazu hockeyového

Poslechněte si podcast

11. 12. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Český hokejový svaz je jedna z nejstarších národních federací na světě. Oficiálně byl ustanoven 11. prosince 1908 v pražské restauraci Platýz a stojí za ním nadšenec Emil Procházka. Na první mezinárodní turnaj pak Čechoslováci přijeli bez správného vybavení, chráničů i puku. Hráli v dresech pražské Slavie a prohráli všechny zápasy. I přes to ale o sobě hokejisté dali vědět doma i v zahraničí. O dva roky později pak vyhráli mistrovství Evropy.

11. prosince 1908 probíhá v pražské restauraci Platýz důležitá schůze. Ta totiž oficiálně ustavuje vznik Českého svazu hockeyového. Účastní se jí dvanáct klubů, mezi nimiž nechybí ani AC Sparta Praha, SK Slavia Praha nebo BK Mladá Boleslav. Schválením stanov předložené předsedou přípravného výboru Emilem Procházkou tak vzniká jedna z nejstarších národních federací na světě. Už měsíc před ustavující valnou hromadou posílá Procházka také přihlášku do League Internationale de Hockey sur Glace. Jde o organizaci, která představuje předchůdce Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Vedle Českého svazu hockeye zakládají obdobné národní svazy i Švýcaři. Později se v roce 1912 přidává Belgie a Rakousko. Kanada a Velká Británie v roce 1914, Švédsko v roce 1922 a Finsko v roce 1929. Spojené státy zakládají svůj národní svaz hokeje až v roce 1937.  Pojďme se tedy podívat, jak se Československo poprvé ve světovém hokeji prezentovalo. Už v lednu 1909 se totiž československý národní tým chystá na první mezinárodní turnaj ve francouzském Chamonix. Na turnaj ale přijíždí bez hokejek i puku. Hráčům chybí také chrániče nebo reprezentační dresy. Hrát budou ve svetrech pražské Slavie a v kalhotách.

Čeští reprezentanti se cítí jako Alenka v říši divů. Za Ženevou do vlaku nasedá muž s hokejkou a objemnou taškou. Jde o brankáře belgického národního družstva. Před českými reprezentanty vytahuje pro ně zatím neznámý puk. Češi do té doby znají pouze tenisák. S ním jsou zvyklí poměřovat své síly v takzvaném bandy hokeji. Přichází ale další udivení a to poté, co belgický gólman představuje svoji výstroj. Český brankář Josef Gruss je udiven. Přímo ve vlaku si výzbroj vyzkouší.  Když Čechoslováci konečně přijíždějí do Chamonix, organizátoři si je naneštěstí spletou s Maďary. Rozlosované zápasy tak nejsou platné a celý turnaj se musí rozlosovat odznova.

Hráči si ještě musí sehnat hokejky použitelné pro kanadský typ hokeje. Gólman Gruss má ale smůlu. Brankářská hůl není k dispozici a musí si vystačit s normální hokejkou. K dispozici nemá ani betony. Kolem pravé nohy si omotává pouze šálu, s níž vyráží puky.  Na led čeští hokejisté vstupují jen hodinu před začátkem zápasu. To ještě neví, jak hraje se samotným pukem. Na pomoc jim proto musejí přijít francouzští reprezentanti, se kterými pak nastoupí v prvním zápasu. Čechoslováci s Francií prohrávají 1:8. Jediný gól, který je také prvním gólem na mezinárodní půdě, střelil Jan Palouš. Čeští reprezentanti pak prohrávají i zbývající tři utkání.

I přes to ale o sobě hokejisté dávají vědět doma i v zahraničí. O dva roky později pak na led nastupuje jiný tým. Čechoslováci na mistrovství Evropy ukazují velký pokrok. Porážejí Němce, Švýcary i Belgičany a stávají se mistry Evropy.  Jde o prvopočátky úspěchů českého národního týmu. Pohár mistrů světa pak vyhrávají poprvé v roce 1947. V roce 1998 už jako samostatná Česká republika dosahují hokejisté vůbec největšího úspěchu. Z olympijských her v japonském Naganu si odvážejí zlatou medaili.