Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 11. ledna: Den, kdy byl poprvé použit inzulin

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Věda a technika

11. ledna: Den, kdy byl poprvé použit inzulin

Obrázek epizody 11. ledna: Den, kdy byl poprvé použit inzulin

Poslechněte si podcast

11. 1. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Lidí s cukrovkou ve světě přibývá. Lék proti ní lidstvo zná už skoro jedno století. Zázračný lék objevují kanadští vědci Frederick Banting a Charles Best v roce 1921. Čtrnáctiletý Leonard Thompson se pak stává prvním pacientem, kterému je inzulín podán. Stane se tak 11. ledna 1922.

Čtrnáctiletý Leonard Thompson váží pouhých 30 kilo. Hrozí mu, že každou chvíli upadne do komatu. Má ale veliké štěstí. 11. ledna 1922 se stává prvním pacientem, kterému je podáván insulín. Cukrovka se tak díky tomuto objevu stává léčitelnou nemocí a mnoho lidí dostává šanci na plnohodnotný život.

Zázračný lék objevují kanadští vědci Frederick Banting s Charlesem Bestem už v roce 1921. Tehdy se jim daří ze slinivek krav získat čistý inzulín. Nový objev nejprve aplikují psům, které cukrovkou uměle nakazí. Látku zpočátku označují za takzvaný “isletin”. Objev bez nároku na finanční honorář předávají Torontské univerzitě. Ta jim výměnou za to poskytuje útočiště v podobě laboratoře.

Mladý pacient Leonard Thompson se nové formy léčby dočkává od bostonského diabetologa Elliotta P. Joslina. První injekce ale nezabírá. V úvodní dávce inzulínu je totiž velké množství nečistot. Dochází tak k nové a důkladnější přípravě léku. Druhý pokus konečně přináší správné účinky a mladíka tak zachraňuje ze spárů smrti. Leonard si musí jen pravidelně aplikovat injekce. Inzulín mu prodlužuje život o třináct let. V roce 1935 jej ale skolí jiná nemoc, umírá na zápal plic.

Vedle Leonarda ale získává vyhlídky na lepší život velké množství diabetiků. Do té doby mnoho lidí umírá s nesnesitelným utrpením. Vědci tak neberou nový objev na lehkou váhu, a i nadále pracují na jeho vývoji. Na jaře 1922 je zájem o inzulín tak vysoký, že Torontská univerzita nemá dostatečné kapacity na jeho produkci. Výrobu si tak bere pod svá křídla společnost Eli Lilly se sídlem v americkém Indianapolisu.

Roku 1923 Frederick Banting společně s Johnem Macleodem získávají Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Téhož roku se dočkávají insulinu i českoslovenští pacienti. O další tři roky později se u nás začíná inzulín i vyrábět.

Vynález insulinu umožňuje milionům lidí lepší život. Zhoršující se životní styl a neúnosná míra obezity ale vede ke stále většímu množství lidí s cukrovkou. Dalším důvodem většího počtu cukrovkářů je podle vědců stárnoucí populace.

Za téměř sto let aplikování insulinu dochází i k velkému množství inovací. Nejprve se užívají inzulíny extrahované ze slinivek vepřů a skotu. V současnosti je možné vyvinout totožnou molekulu i z lidské slinivky. Jde o takzvaný humánní inzulín.