Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Ozvěny minulosti

YRT

Sport

,

Historie

11. června: Den prvního fotbalového mistrovství světa na africkém kontinentu

Play

Poslechněte si podcast

10. 6. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Rok 2010 se ve fotbalovém světě zapsal do historie. V pátek 11. června 2010 totiž začalo v Jihoafrické republice za doprovodu všudypřítomného bzučení vuvuzel mistrovství světa, a to vůbec poprvé na africké půdě. Nejlepší fotbalisté světa se celý měsíc proháněli v devíti jihoafrických městech na deseti nových stadionech.

Rok 2010 se ve fotbalovém světě zapsal do historie. V pátek 11. června 2010 totiž začalo v Jihoafrické republice za doprovodu všudypřítomného bzučení vuvuzel mistrovství světa, a to vůbec poprvé na africké půdě. Nejlepší fotbalisté světa se celý měsíc proháněli v devíti jihoafrických městech na deseti nových stadionech.

 

Jihoafrická republika byla blízko pořádání šampionátu už v roce 2006. Bitvu o pořadatelství tehdy prohrála o jediný hlas s Německem. Poté tlak na uspořádání turnaje na černém kontinentu už jen rostl. Přál si to především tehdejší prezident FIFA Sepp Blatter. Že se to příští mistrovství uskuteční v Africe, bylo už v době volby jasné. Zúčastnily se jí totiž pouze africké země. Vedle Jihoafrické republiky to byly ještě Egypt, Maroko, Tunisko a Libye. Jihoafrická republika nakonec zvítězila ve finále voleb o pořadatelství nad Marokem 14 hlasů ku 10. K tomuto verdiktu došlo 15. května 2004 v Curychu. 

 

Jihoafrická republika si pořadatelstvím velkolepé fotbalové události splnila sen. Zároveň šlo ale o velký závazek. Musela připravit deset stadionů. Dva z nich byly v Johannesburgu, další stojí v Kapském městě, Durbanu nebo Port Elizabeth. Budování stadionů provázela ale řada problémů pojících se k častým stávkám a nepokojům dělníků. Na vině byly především nízké mzdy.

 

Dalším problémem byla bezpečnostní situace. Jihoafrická republika byla tou dobou druhou nejnebezpečnější zemí světa a v počtu vražedných útoků jí patřilo po Kolumbii druhé místo. Začátkem roku 2010 také došlo k ozbrojenému útoku na autobus tožské reprezentace během cesty na mistrovství Afriky v angolském okresu Cabinda. O život přišel řidič autobusu, dva členové realizačního týmu a dalších 9 lidí bylo zraněno. To řadě týmů, kteří se chystali na mistrovství světa. Angličané si tak například platili zvláštní ochranku a při cestách mimo hotel měli k dispozici neprůstřelné vesty.

 

Vše se ale nakonec zdařilo podle plánů. 74 dní před začátkem mistrovství světa inspektoři Mezinárodní fotbalové federace FIFA oznámily, že deset stadionů je přichystáno k výkopu. Fotbalové galapředstavení odstartovalo na stadionu Soccer City v Johannesburgu.

 

Na co si však fanoušci i hráči nejvíce během šampionátu stěžovaly byly africké trumpety, kterým se říká vuvuzely. Právě s nimi návštěvníci turnajů fandili přímo na stadionech. Jedná se ale o velmi hlasitý nástroj. Při ústí trubky dosahuje zvuk přibližně 130 decibelů, což je blízko hranice trvalého poškození sluchu. Hráči se tak nemohli domlouvat na hřišti nebo neslyšeli rozhodčího. Od roku 2010 byly vzhledem k neblahým zkušenostem vuvuzely zakázány organizátory mnoha sportovních i jiných akcí. Zakázány byly například na Wimbledonu, Letních olympijských hrách v roce 2012 v Londýně a Zimních olympijských hrách v roce 2014 v Soči.

 

Popis podcastu

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.