Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. února: Den, kdy byl spuštěn Facebook

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

1. února: Den, kdy byl spuštěn Facebook

Obrázek epizody 1. února: Den, kdy byl spuštěn Facebook

Poslechněte si podcast

1. 2. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Facebook. Na světě snad neexistuje nikdo, kdo by tuto sociální síť neznal. Platí přeci za revoluci digitálního světa. Prvního spuštění se služba dočkala 1. února 2004. Tehdy byla založena na svobodném sdílení myšlenek, fotografií, poznámek a všeho ostatního pouze pro studenty Harvardu. Zde slavila nebývalý úspěch a během pár týdnů se rozšířila do dalších univerzit. V roce 2006 už byla pro každého. Kvůli vzniku sociální sítě Facebook se rozhořel ale i veřejně známý soudní spor.

Facebook. Na světě snad neexistuje nikdo, kdo by tuto sociální síť neznal. Platí přeci za revoluci digitálního světa. 1. února 2004 ji spustil tehdy třiadvacetiletý student Harvardské univerzity Mark Zuckerberg společně s Eduardem Saverinem. Mladý a nadaný Zuckerberg v prvopočátcích programoval pro své spolužáky. Vytvářil pro ně například program Coursematch. V něm si studenti mohli zjistit, na jaké předměty ostatní studenti chodí. Jednalo se obyčejné textové rozhraní. Už tady se ale dalo pozorovat sociální chování lidí. Zuckerberg tak posunul vše ještě kousek dál a vytvořil takzvaný Facemash, kde studenti mohli procházet fotografie spolužáků a hodnotit jejich atraktivitu. K tomu aby Zuckerberg do programu získal profilové fotografie studentů, musel dokonce „hacknout“ databázi školy.   Revoluce přichází ale až se sítí, kterou Zuckerberg pojmenovává jako The Facebook. S nápadem sociální sítě, skrze kterou by studenti mohli mezi sebou komunikovat, ale přišli bratři Cameron a Tyler Winklevossovi. Zuckerberga chtěli zlanařit pro svůj projekt HarvardConnection jako programátora. To se jim ale nepodařilo. Zuckerberg spustil svoji vlastní síť The Facebook. Kvůli tomu se rozhořel i veřejně známý soudní spor, který skončil až v dubnu 2011. S bývalými spolužáky se nakonec Zuckerberg finančně vyrovnal. Spor ho stál v uvozovkách pouhých 65 milionů dolarů. Problémům kolem vzniku Facebooku si všiml i režisér David Fincher a rozhodl se je zfilmovat. Snímek The Social Network získal tři oskary.

Vraťme se ale zpět k samotnému Facebooku. Název sítě vychází z letáčků pro studenty prvních ročníků na univerzitách ve Spojených státech. Těm se říkalo “Facebooks”. Jejich úkolem bylo seznámit studenty mezi sebou. Počáteční myšlenka sítě byla založena na svobodném sdílení myšlenek, fotografií, poznámek a všeho ostatního pro studenty Harvardu. Tato služba na škole zažila nečekaný úspěch. Během 24 hodin od spuštění se na Facebook registrovalo 1200 studentů. Proto se během dvou měsíců Facebook rozšířil do dalších elitních univerzit patřících do takzvané Ivy League. V roce 2005 se sociální síť rozšiřuje na univerzity ve Velké Británii a v září roku 2006 se Facebook dostává nad rámec vzdělávacích institucí. S e-mailovou adresou se na něj už od té doby mohl registrovat kdokoli.  Facebook se pak záhy dostal pod drobnohled internetových gigantů. Google nebo Yahoo měli zájem o jeho odkoupení. Zuckerbergovi nabízeli dvě miliardy liber. Mladý podnikatel ale odolal nabídkám a Facebook si ponechalve svých vlastních rukou. Měl velké vize, snil o expanzi své sítě. To se mu podařilo naplnit ve velkém stylu. Jen v České republice Facebook používalo v roce 2018 přes 5 milionu lidí. Na světě ho měsíčně využívalo přes 2 miliardy. Na druhou stranu ale čelil Facebook už řadě skandálů. Týkají se především nedostatečné ochrany a zneužití osobních dat svých uživatelů.