Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. listopadu: Den, kdy Magalhães obeplouvá Jižní Ameriku

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

1. listopadu: Den, kdy Magalhães obeplouvá Jižní Ameriku

Obrázek epizody 1. listopadu: Den, kdy Magalhães obeplouvá Jižní Ameriku

Poslechněte si podcast

1. 11. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Fernão de Magalhães má na svědomí jeden z přelomových zámořských objevů. 1. listopadu 1520 objevuje průliv u nejníže položeného místa Jižní Ameriky a dostává se tak poprvé z Atlantiku do Tichého oceánu. Cesta, která skončila prvním obeplutím země, se mu ale stává osudnou.

1. listopadu dochází k významnému mořeplaveckému objevu. V tento den roku 1520 totiž flotila v čele s kapitánem Fernãem de Magalhãesem obeplouvá Jižní Ameriku. Jako první Evropané se tak dostávají z Atlantiku do Tichého oceánu. Objevený průliv kapitán pojmenovává jako Průliv všech svatých. Španělský král ale po zdárném a důležitém objevu označení mění. Pojmenovává jej po jeho objeviteli. Dodnes je tak známý jako Magalhãesův průliv.  Magalhães byl Portugalec, ale překvapivě sloužil španělskému králi - Karlu V. Právě od něj roku 1519 dostává nelehký úkol. Musí objevit západní cestu na Filipíny. Cesta tam zatím vede pouze směrem na východ. Námořní lodě tak musejí obeplouvat Afriku.

Král Magalhãesovi nabízí lákavou odměnu. Pokud objeví západní alternativu připadne mořeplavci dvacetina veškerého zisku. Obdrží rovněž dědičný titul místodržícího všech objevených zemí.

Vydává se tak na cestu. Jeho flotilu tvoří celkem pět lodí, které ale nejsou v úplně ideálním stavu. To potvrzují i dobová svědectví. Stav lodí se odráží i na vývoji plavby. Náročnou plavbu totiž zdolává pouze jedna z nich. Konkrétně jde o Victorii. První loď poznává zkázu v bouři, s další lodí prchá posádka, třetí zničí samotní námořníci a předposlední končí v rukou Portugalců.  Ze zmíněného je jasné, že posádka nenese úplně známky poslušnosti. Několikrát během plavby se pokouší rozohnit vzpouru. Na lodích tak panují přísné podmínky. Magalhães nehodlá nic tolerovat. Přistupuje k popravám nebo neposlušné námořníky vysazuje a ponechává je napospas vlastnímu osudu. Svého cíle se ale nevzdává. Pevně si jde za tím, co slíbil španělskému králi.

Velkého triumfu se mu podaří docílit koncem října 1520. V tu chvíli připlouvá k nejníže položenému místu Jižní Ameriky. Magalhães tuto oblast označuje jako Ohňovou zemi. První listopadový den pak vplouvá do průlivu. Na jeho konci jej čeká Tichý oceán. I tento název vymýšlí Magalhães. V době plavby je totiž oceán mimořádně klidný. Výprava se po bojích s oceánem a dalšími nástrahami dostává ke slibovanému a zaslouženému cíli. Doráží ke břehům Filipín.  Posádce se spolu s tím jako vůbec první daří obeplout svět.

Pro Portugalce má i přes splnění úkolu plavba tragickou dohru. Koncem dubna umírá na ostrově Mactan. Dochází k tomu v bitvě s domorodci. Zpátky do Španělska tak nedoplouvá. Namísto něj se s jedinou zbylou lodí vrací kapitán Del Cano. Magalhãesův odkaz tu ale zůstává dodnes. Důležitý strategický význam si Magalhãesův průliv uchovává až do počátků 20. století. Tou dobou se s velkou slávou otevírá Panamský průplav.