Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. ledna: zvyky a tradice na Nový rok

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

1. ledna: zvyky a tradice na Nový rok

Obrázek epizody 1. ledna: zvyky a tradice na Nový rok

Poslechněte si podcast

1. 1. 2022

4 min

O epizodě podcastu

S příchodem Nového roku se dnes pojí ohňostroje a dělobuchy, prostě tradiční půlnoční rámus. Věděli jste ale, že jde o pozůstatek starých zvyků?
Ne, že by naši předkové měli přístup k ohňostrojům, jde ale o ten hluk. Tehdy se rámusením vyháněli zlí duchové, kteří si v zimních měsících obzvláště libovali. Díky dlouhým nocím měli duchové spoustu času na své řádění. Tehdy lidé používali třeba práskání bičem, aby je vyhnali. Zlé duchy dnes stačí z bytu vycinkat. Stačí se zvonečkem obejít všechny místnosti a zazvonit v nich. Pokud v některé místnosti zní zvonek divně, pak ji okupují temné síly. V dané místnosti pak stačí zvonit tak dlouho, než zase uslyšíte přirozený zvuk zvonečku.

Říká se, jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže se pokud možno nemračte, nehádejte a buďte maximálně v pohodě. Na Nový rok hlavně neuklízejte, to je totiž v tento den přísně zakázáno. Například pokud byste zametali, mohli byste si z domu vymést štěstí. Pokud už koště do rukou vezmete, pak nameťte smetí na hromádku do kouta. A nechte odpočívat i pračku. Zákaz uklízení ale neznamená, že byste měli zahálet. I to přináší v tento den smůlu. Stejně tak jako dlouhé vyspávání. Na Nový rok na sobě prostě musíte mít něco nového, pak budete pěkně oblékaní po celý rok. Určitě ale myslete na to, že by vám 1. ledna měla v kapse zůstat pořádná suma peněz. Jen tak se vás budou držet po celý rok.

První lednový den nezapomeňte poobědvat čočku, i ta by vám totiž, stejně jako peníze v kapse, měla zajistit tučné konto v novém roce. Čočka totiž svým tvarem symbolizuje peníze. Doporučuje se také pojídání klobás nebo uzeného. Se selátkem rovněž neuděláte chybu, rypáček na talíři totiž přináší štěstí. Pro zajištění hojnosti a štěstí v novém roce poslouží i tradiční silvestrovské půlnoční menu, které by mělo sestávat z ovaru s křenem a jablky. Na novoroční hostině by se měla sejít celá rodina. Pro tuto příležitost se hodí domácí vánočka, v níž je zapečený jeden hrášek. Kdo ho najde, bude mít po celý rok obrovské štěstí, alespoň se to říká.

Co ale naopak nejíst? Na novoroční tabuli nedávejte kuře, kachnu a další maso s křídly – uletělo by vám štěstí. Stejně tak není vhodné konzumovat rybu, protože štěstí by vám co …no, uplavalo. Takzvaně rychlé maso, tedy zajíc, by se mohl postarat o to, že by vám štěstí pro změnu zase uteklo.

Na Nový rok nikomu nic nepůjčujte, pokud to samozřejmě není životně důležité. Ani nic nevynášejte z domu, jinak by vám v novém roce neustále něco chybělo. A pokud čekáte novoroční hosty, zorganizujte si jejich vcházení do vašeho domu. Jako první do domu by měl vejít někdo mladý a svěží, takový pak bude váš rok. Mladí totiž nosí štěstí, ti nejmenší lásku a staří hádky.

To, jaký následující rok bude, se usuzovalo i z toho, na který den v týdnu Nový rok připadl. Pokud připadne na pondělí, čeká nás podle pověr krutá zima, vlhké jaro, povodně a boj s nemocemi. Nový rok připadající na úterý věští ještě krutější zimu, ale úrodný rok. Pokud připadne na středu, znamená to příznivý nadcházející rok, ve kterém nebude nouze o dostatek vína, nebude se však dařit medu. Čtvrteční Nový rok věští mírnou zimu, větrné jaro, parné léto, pěkný podzim, hojnost ovoce i dostatečnou úrodu obilí. Novoroční den v pátek věští oční nemoci, hrozbu války a vysokou úmrtnost. Na sobotu připadající Nový rok předpovídá dle pověr hodně ovoce, ale málo obilí. Novoroční den v neděli znamená mírnou zimu, úrodné jaro a větrné léto.

Tak šťastnej a veselej :)