Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 1. března: Den, kdy byla vyhlášena první CHKO

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

1. března: Den, kdy byla vyhlášena první CHKO

Obrázek epizody 1. března: Den, kdy byla vyhlášena první CHKO

Poslechněte si podcast

1. 3. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Česká republika má krásnou a rozmanitou krajinu. Není proto překvapením, že u nás máme 26 Chráněných krajinných oblastí. Ty v součtu pokrývají bez mála 14,5 procenta rozlohy celého státu. S prvními zákony o státní ochraně přírody se setkáváme v 50. letech minulého století. Konkrétně 1. března 1955 je jako první vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj.

Česká republika má krásnou a rozmanitou krajinu. Není proto překvapením, že u nás máme 26 Chráněných krajinných oblastí. Ty v součtu pokrývají bez mála 14,5 procenta rozlohy celého státu. S prvními zákony o státní ochraně přírody se setkáváme v 50. letech minulého století. Konkrétně 1. března 1955 je jako první vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj. Hlavním motivem pro vyhlášení byla zejména členitost krajiny se skalními městy, rostlinnými a živočišnými společenstvy.

Krajina mezi Turnovem a Jičínem skrývá úžasné přírodní i historické památky. K označení Český ráj přišla na přelomu 19. a 20. století, kdy ji tak pojmenovala v Lázních Sedmihorky skupina pražských literátů a vzdělanců. Chráněná krajinná oblast Český ráj se rozprostírá 181 kilometrech čtverečních. Zasahuje do Libereckého, Královehradeckého a Středočeského kraje.  Milovníci turistiky zde míří za památkami, jako jsou Trosky, Hruboskalsko, Drábské světničky nebo Prachovské skály a mnoho dalších

Turistický ruch se v Českém ráji začal objevovat už ve 20. a 30. letech 20. století. Došlo k budování prvních hotelů a penzionů. Do skal vyjížděli za adrenalinem horolezci a dokonce se zde objevili první turistické značky.

Možná i proto získal Český ráj 1. března 1955 privilegium první Chráněné krajinné oblasti.

Dnes se dělí do tří oblastí. Ta nejrozsáhlejší se rozkládá mezi Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Sobotkou. Součástí této oblasti je například Mužský, Hruboskalsko a okolí Trosek. Do druhé části zase patří Turnov, Malá skála a Kozákov. Třetí část je nejmenší. Patří do ní město pohádek Jičín, Mladějovma Prachovské skály. O Maloskalsko a Prachovské skály bylo CHKO rozšířeno nicméně až v roce 2002.

Zpočátku byl Český ráj chráněným územím v podstatě jen symbolicky. V CHKO pracoval jediný zaměstnanec, turnovský lékař Jiří Šolc, který se v prvé řadě zasadil o vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Byl členem Sdružení turnovských fotografů, Klubu československých turistů, Muzejního spolku a předsedou rady Muzea Českého ráje a turnovskému muzeu zanechal sbírku minerálů a fotografické dokumentace.

Pár vad na kráse utrpěl během komunistického režimu, kdy krajina trpěla socialistickým zemědělstvím pojící se například k silážním věžím.

Dnes už za krajinu v chráněné oblasti a povolování staveb v ní odpovídá Správa Chráněné krajinné oblasti. Nedílnou součástí její práce je i podpora ekologie nebo rozšiřování naučných stezek.