Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Nosiči ledu 9: Nejpřekvapivější české zlato z MS? To poslední

Nosiči vody

Seznam Zprávy

Zpravodajství

,

Sport

,

Sportovní zprávy

,

Fotbal

Nosiči ledu 9: Nejpřekvapivější české zlato z MS? To poslední

Obrázek epizody Nosiči ledu 9: Nejpřekvapivější české zlato z MS? To poslední

Poslechněte si podcast

16. 5. 2024

44 min

Celkem dvanáctkrát vybojovali hokejisté českého a předtím československého národního výběru zlato z mistrovství světa. Zatím naposledy se tak stalo v roce 2010, kdy přitom reprezentačnímu týmu věřil jen málokdo.

Rok 2010 už byl od zlatých let poměrně vzdálený. Češi na čtyřech velkých turnajích v řadě nevybojovali medaile a ani mistrovství světa v Německu 2010 zprvu nevypadalo jako příležitost na změnu. Hlavně kvůli tomu, že opět jednou nedorazilo příliš mnoho borců ze zámoří. Vyhlédnuté posily z NHL nepřijely vesměs kvůli zraněním či rodinným důvodům.

Kouč Vladimír Růžička tak měl sice k dispozici už osmatřicetiletého veterána Jaromíra Jágra a v brance zkušeného Tomáše Vokouna, oba mistry světa z roku 2005, ale jinak byl jeho výběr, složený mimo jiné z deseti hráčů z extraligy a dalších 11 z Evropy, vyloženě podceňovaný.

Navzdory tomu se po dvou prohrách ve skupině tým neuvěřitelně semknul a s obrovskou dávkou štěstí došel do finále, kde na něj čekal velmi silný a velmi silně favorizovaný tým Ruska.

„My jsme viděli tu jejich ohromnou sílu, měli jsme to s respektem a říkali jsme si: Z té šlamastyky, co jsme se dostali, stříbrná nakonec dobrá. Rodiče (taky říkali:) stříbrná dobrá,“ zavzpomínal v rozhovoru pro podcastovou sérii Nosiči ledu na náladu v týmu těsně před finálovým utkáním s Rusy tehdejší člen reprezentačního výběru Jiří Novotný, aby jedním dechem dodal: „Ale my jsme to tak nebrali, vždycky to jdeš vyhrát.“

Poslechněte si vzpomínky Jiřího Novotného nejen na to, jak Češi vybojovali své dosud poslední zlato z MS, ale i na to, jak s hokejem začínal, jak si zvykal nejen na odlišný styl hry, ale především jiné jazykové prostředí v Americe a následně i v Rusku, kde také strávil řadu let. Na jaké zápasy své dlouhé kariéry vzpomíná nejraději? A jak vidí šance národního výběru na letošním mistrovství světa, které probíhá v těchto dnech v Praze a Ostravě? I o tom je řeč v poslední epizodě podcastové série Nosiči ledu.