Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Na Portugalce budou platit dříči. Střídačka ale může zranit Schickovo ego

Nosiči vody

Seznam Zprávy

Zpravodajství

,

Sport

,

Sportovní zprávy

,

Fotbal

Na Portugalce budou platit dříči. Střídačka ale může zranit Schickovo ego

Obrázek epizody Na Portugalce budou platit dříči. Střídačka ale může zranit Schickovo ego

Poslechněte si podcast

11. 6. 2024

1 hod 4 min

Ve jméně největší české hvězdy pro turnaj Euro se ani letos nespletete. Góly Patrika Schicka jsou pro národní tým extrémně důležité, ve 39 duelech už jich vsítil 20. Nosiči vody přesto radí: na Portugalce by bylo lépe jít bez něj.

Fotbaloví fanoušci se dočkali. Už v pátek v Mnichově duelem domácího německého týmu proti Skotům odstartuje turnaj Euro 2024, na kterém jako tradičně neschází ani česká trikolóra. V úterý 18. června se v Lipsku utká tým Ivana Haška s Portugalci. Papírově nejsložitější úkol ho tedy čeká hned na začátku turnaje. Boje ve skupině pak budou ještě pokračovat zápasy s Gruzií a Tureckem.

V portugalském výběru nebude scházet hvězdný, nicméně již 39letý Cristiano Ronaldo, který podobně jako Rúben Neves nastupuje nyní v saúdské lize. „Při vší úctě k jeho mimořádným kvalitám, nevšedním schopnostem, obdivuhodným statistikám a všemu, co kdy ve fotbale dokázal, si dovolím říct, že v kontextu současného týmu už prostě nebude tak zářící hvězdou jako dříve. Nicméně předpokládám, že proti Česku pravděpodobně nastoupí,“ poznamenává moderátor podcastu Jaromír Bosák. Nosiči vody v této souvislosti připomínají, jak se na MS v Kataru se zlou potázal trenér Fernando Santos, když si dovolil posadit Ronalda na střídačku.

Podobný problém, byť v poněkud odlišné konstelaci, by podle Nosičů vody mohl hypoteticky už za pár dní řešit i český trenér Ivan Hašek.

„Jediná strategie, která má podle mě proti silným Portugalcům šanci na úspěch, je aktivní vysunutý presink. Snaha získat míč už při soupeřově rozehrávce a bleskově udeřit,“ míní Karel Tvaroh. „Stáhnout se s obrannou linií až někam před vlastní šestnáctku, to by v tomhle případě znamenalo čekání na takřka jistou fotbalovou smrt,“ dodává.

„Aby presink fungoval, musí probíhat v rámci týmové součinnosti, ve které na tom makají opravdu všichni,“ podotýká k tomu fotbalový novinář Luděk Mádl. „A řekněme si otevřeně, že s Patrikem Schickem a Adamem Hložkem se tento typ strategie efektivně uplatnit nedá. Pro oba platí, že v jejich repertoáru samozřejmě najdeme mnohé jiné fotbalové schopnosti, přednosti a dovednosti. Ovšem hrát s nimi při jejich naturelu vysoký presink prostě nelze,“ posouvá téma Mádl.

Zatímco Adam Hložek je na střídačku z Leverkusenu i reprezentace celkem zvyklý, u Patrika Schicka v zásadě platí, že pokud je zdráv, pak za národní tým obvykle nastupuje v základní sestavě. Logicky - je jeho klíčovou postavou, svými technickými a střeleckými dovednostmi bývá týmu velmi platný.

„Ale pokud by trenér Hašek volil taktiku agresivního vysunutého presinku, musel by Patrika Schicka proti Portugalcům přinejmenším v úvodu utkání posadit na střídačku. A je otázka, jak by se český útočník s něčím takovým v hlavě srovnal,“ uzavírá Tvaroh řetězec úvah o možném dilematu, které v sobě Ivan Hašek před duelem s Portugalci může přemílat.

Poslechněte si celou epizodu Nosičů vody a dozvíte se víc - třeba o zranění, jež z účasti na Euru vyřadilo Michala Sadílka, nebo o tom, kde vidí Nosiči vody favority Eura a kde černé koně turnaje.

-----

Nosiči vody

  • Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
  • Odebírejte na Podcasty.cz , Apple Podcasts nebo Spotify .
  • Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody .
  • Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz .