
Vzhůru do Zlínského kraje: Poznejte život našich předků nebo krásné památky a vydejte se po stopách geniálního podnikatele
Prázdniny se překulily do své druhé poloviny a pokud trávíte léto v české kotlině, mohlo by vám přijít vhod pár tipů na výlety, tentokrát ve Zlínském kraji.
Tam najdete třeba úchvatný arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami, špičkovou barokní památku zapsaná na seznamu UNESCO, ideální pro milovníky historie, architektury a zahradní kultury, Svatý Hostýn, poutní místo v Hostýnských vrších s bazilikou, křížovou cestou, rozhlednou a krásnými výhledy do krajiny nebo hrad Buchlov a zámek Buchlovice, kde na vás čeká kombinace středověké hradní atmosféry a elegantního zámeckého baroka.
Jestli hledáte místo, kde se na historii jen nedíváte přes sklo, vyrazte do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Mezi roubenými domy, dvorky a zahradami tu poznáte, jak se na Valašsku žilo, pracovalo i slavilo na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Muzeum tvoří tři areály. Dřevěné městečko připomíná atmosféru starého Rožnova, Valašská dědina vás zavede mezi usedlosti rozeseté v krajině a v Mlýnské dolině se představují tradiční technické stavby a řemesla. Nejde přitom o kulisy. Příběhy místních rodin, lidové zvyky, hudba i ukázky práce dávají celému muzeu život, z obyčejné prohlídky je tak rázem výlet, který baví děti i dospělé.
Skvělou příležitostí k návštěvě bude víkend 15. a 16. srpna, kdy Dřevěné městečko ožije Starodávným jarmarkem. Čeká vás pestrá nabídka jarmarečního zboží, divadélka, tvůrčí dílny, atrakce pro děti a v neděli odpoledne i koncert Jany Kirschner.
Takže jestli chcete na chvíli zpomalit, nadechnout se Valašska a zažít tradice v pohybu, Rožnov pod Radhoštěm je přesně ten výlet, který stojí za to. Více informací najdete na www.nmvp.cz/roznov.
Samostatný díl bychom mohli věnovat krajskému městu Zlínu, kde se můžete vydat po stopách geniálního podnikatele Tomáše Bati, od legendárního mrakodrapu s pojízdnou kanceláří přes baťovský tovární areál a typické cihlové domky až po expozici Princip Baťa nebo Baťův památník. Minout byste neměli ani skvělou zoologickou zahradu se zámkem nebo obdivovat můžete i novou architekturu v čele s kongresovým centrem od Evy Jiřičné.
Zkrátka ve Zlínském kraji je pořád co objevovat, tak si řekněte #nebududoma a vyrazte na cesty!
Zaujal vás Zlínský kraj? Pak vás nadchne Hotel Adamantino *** u Luhačovické přehrady, kde si užijete wellness, krásnou přírodu i pohodové procházky kolem vody, nebo Sport Art Centrum Hotel *** v Prostřední Bečvě, odkud můžete vyrazit za krásami Beskyd a odpočinout si ve wellness po dni plném výletů. Více pobytů v okolí najdete na Travelking.cz.
Popis podcastu
Léto je za rohem a vy marně přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Už nemusíte, máte tady nás a my pro vás máme tipy na cestování po naší krásné zemi. Každý týden vám na Expres FM nabízíme místa, která stojí za to vidět.
