Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Myšlenka je naše nejsilnější energie

Na vlně zdraví

Lucie Nestrašilová

Zdraví

Myšlenka je naše nejsilnější energie

Obrázek epizody Myšlenka je naše nejsilnější energie
Play

Poslechněte si podcast

14. 10. 2021

1 hod 24 min

Mým dnešním hostem je Monika Vošalíková Košařová, praktička Feldenkraisovy metody ve výcviku. Říká o sobě, že je pohybový blázen, sportovec a praktik. Ve své praxi se věnuje klientům s bolestmi pohybového aparátu, sportovcům pro zlepšení pružnosti a odolnosti tkání a všem, kteří mají rádi pohyb.

Když se poprvé setkala s Feldenkraisovou metodou, byla to láska na první pohled: "Cítila jsem se jako ryba ve vodě. Říkala jsem si - to není možné, to je přesně ono! Od první chvíle se mi líbilo, že se já sama můžu rozhodnout, co a jak chci se svým tělem dělat. Bylo to pro mě velmi zajímavé a osvobozující."

Praktici této metody nic neukazují, nic nepředvádí. Každý má totiž svůj způsob, jak své tělo používá a zjišťuje, co a jak mu v těle funguje. Při praktikování Feldenkraisovy metody se všechny pohyby dělají s co nejmenším úsilím, bez námahy svalů.

"Když děláte pohyb s malým úsilím, váš dech je volný. Když dáte do pohybu celé své já, pak bude váš pohyb vypadat tak, jako byste nic nedělali. Bude estetický. Nikde nezačíná, nikde nekončí."

Všechny metody, které Monika během svého života praktikovala, byly o tom, že klientům pohyb ukazovala. Přesně tak věděla, co s ní pohyb dělá. Praktici Feldenkraisovy metody to mají jinak, vyjadřují se především slovně. Své tělo musí natolik dobře ovládat, mít pohyby tak zažité pod kůží, aby byl jejich výklad autentický a opravdový. Autenticita se pak přenáší i na jejich klienty. 

"Stále jsem na každé lekci překvapená, co tam objevím. Lekce jsou pro mě nekonečné studnice pokladů. Jsem ráda, že mohu lidem pomáhat odkrývat jejich poklady a možnosti. Pokud totiž začne být naše tělo pohybově inteligentní, moudré, začneme být i my v lepší  psychické kondici, budeme svobodnější."

Moshé Feldenkrais řekl: „Čím lepší orientaci ve svém těle o svých kostech máš, tím lepší orientaci máš i ve svém životě.“

Pokud se chcete o této metodě dozvědět více, nebo Moniku navštívit v jejím centru Famélie, navštivte web www.famelie.cz.

Přeji vám  příjemný poslech,

Lucie

Popis podcastu

Neformálně o zdraví a komplementární medicíně. Kolik cest vede ke zdraví? Je možné skloubit klasickou medicínu s doplňkovými léčebnými metodami? Odpovědi na otázky, ve kterých chcete mít jasno.