Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody #07: Čeká nás spíše Konec dějin, anebo století válek a totalit?

#07: Čeká nás spíše Konec dějin, anebo století válek a totalit?

Obrázek epizody #07: Čeká nás spíše Konec dějin, anebo století válek a totalit?

Poslechněte si podcast

22. 5. 2023

1 hod 28 min

O epizodě podcastu

Přepis celé debaty najdete na: https://herohero.co/nakridlech ?

Ekonom Tomáš Sedláček, filosof Daniel Kroupa, filosof Václav Němec a sinoložka Olga Lomová diskutují nad tím, co nás čeká v 21. století. Debata proběhla pod záštitou Nadačního fondu Webdialog.

Před třiceti lety se mohlo zdát, že liberální demokracie a společnost blahobytu nastoupila globální vítězné tažení.

Události nového tisíciletí však tato optimistická očekávání moc nepotvrzují: vzestup islámského terorismu, ztroskotání arabského jara, oživení imperialistických ambicí nedemokratických států, jako je Rusko a Čína, agrese Ruska vůči Ukrajině a nová vlna zbrojení. Demokratické státy samy byly oslabeny řadou vnitřních krizí. O čem svědčí tento rozporuplný vývoj? Směřují dějiny ke stále dokonalejšímu řádu, nebo k novému století válek a totalitních režimů? Měl pravdu Francis Fukuyama se svou tezí Konce dějin, anebo Samuel Huntington se svou tezí Střetu civilizací?

Za těmito zneklidňujícími otázkami spočívají základnější filosofické otázky:

Mají dějiny nějaký smysl či cíl? Směřují ke stále dokonalejšímu řádu? Uplatňuje se v nich nějaká prozřetelnost či moc ducha, jak si to představoval Hegel, nebo „laskavost přírody“, jak o ní mluví Tomáš Sedláček? Nebo jsou dějiny utvářeny pouze nahodilými činy jednotlivců a společností a střídají se v nich období civilizačního vzestupu a rozkvětu s obdobími civilizačního propadu? Nebo jsou dokonce monstrózním konfliktem „noci“ a „dne“, „války“ a „míru“, jak to formuluje Patočka? A jakou roli v tom hraje západní civilizace se svými idejemi demokracie a lidských práv, ale také se svou vědecko-technickou civilizací a socioekonomickým systémem kapitalismu, které se na rozdíl od jejích idejí a hodnot dávno staly globální skutečností?

OBSAH

00:00 Konec dějin, anebo Střet civilizací?

07:00 Mají dějiny nějaký smysl a cíl?

14:35 Západ byl dlouho naivní 22:00 Moderna má temné aspekty

27:15 Může liberální demokracii něco porazit?

34:50 Co je současná Čína? Kam směřuje? Je alternativou Západu?

44:25 Dějiny jsou také to, co máme dělat

54:32 Loď bláznů dosáhne cíle rychleji

57:50 Budoucnost Číny. Napadne Tchaiwan?

1:01:50 Velká část světa nemá s Putinem problém

1:09:20 Za válku nemůže Putin, ani Ukrajinci?

1:14:30 Závěrečné slovo panelistů - nejdůležitější myšlenka večera + co si odnáší

***

Pokud se Vám debata bude líbit, můžete podpořit buď nadační fond Webdialog , anebo můj podcast Na křídlech knih - a to předplatným na Herohero , které Vám odemkne plné znění všech dílů podcastu. Na Herohero také najdete přepis celé debaty, kdybyste se chtěli vrátit k jejím klíčovým myšlenkám.



Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
Přepis celé debaty najdete na: https://herohero.co/nakridlech 👈 Ekonom Tomáš Sedláček, filosof Daniel Kroupa, filosof Václav Němec a sinoložka Olga Lomová diskutují nad tím, co nás čeká v 21. století. Debata proběhla pod záštitou Nadačního fondu Webdialog.Před třiceti lety se mohlo zdát, že liberální demokracie a společnost blahobytu nastoupila globální vítězné tažení. Události nového tisíciletí však tato optimistická očekávání moc nepotvrzují: vzestup islámského terorismu, ztroskotání arabského jara, oživení imperialistických ambicí nedemokratických států, jako je Rusko a Čína, agrese Ruska vůči Ukrajině a nová vlna zbrojení. Demokratické státy samy byly oslabeny řadou vnitřních krizí. O čem svědčí tento rozporuplný vývoj? Směřují dějiny ke stále dokonalejšímu řádu, nebo k novému století válek a totalitních režimů? Měl pravdu Francis Fukuyama se svou tezí Konce dějin, anebo Samuel Huntington se svou tezí Střetu civilizací? Za těmito zneklidňujícími otázkami spočívají základnější filosofické otázky: Mají dějiny nějaký smysl či cíl? Směřují ke stále dokonalejšímu řádu? Uplatňuje se v nich nějaká prozřetelnost či moc ducha, jak si to představoval Hegel, nebo „laskavost přírody“, jak o ní mluví Tomáš Sedláček? Nebo jsou dějiny utvářeny pouze nahodilými činy jednotlivců a společností a střídají se v nich období civilizačního vzestupu a rozkvětu s obdobími civilizačního propadu? Nebo jsou dokonce monstrózním konfliktem „noci“ a „dne“, „války“ a „míru“, jak to formuluje Patočka? A jakou roli v tom hraje západní civilizace se svými idejemi demokracie a lidských práv, ale také se svou vědecko-technickou civilizací a socioekonomickým systémem kapitalismu, které se na rozdíl od jejích idejí a hodnot dávno staly globální skutečností?  OBSAH00:00 Konec dějin, anebo Střet civilizací? 07:00 Mají dějiny nějaký smysl a cíl? 14:35 Západ byl dlouho naivní 22:00 Moderna má temné aspekty 27:15 Může liberální demokracii něco porazit? 34:50 Co je současná Čína? Kam směřuje? Je alternativou Západu? 44:25 Dějiny jsou také to, co máme dělat 54:32 Loď bláznů dosáhne cíle rychleji 57:50 Budoucnost Číny. Napadne Tchaiwan? 1:01:50 Velká část světa nemá s Putinem problém 1:09:20 Za válku nemůže Putin, ani Ukrajinci? 1:14:30 Závěrečné slovo panelistů - nejdůležitější myšlenka večera + co si odnáší***Pokud se Vám debata bude líbit, můžete podpořit buď nadační fond Webdialog, anebo můj podcast Na křídlech knih - a to předplatným na Herohero, které Vám odemkne plné znění všech dílů podcastu. Na Herohero také najdete přepis celé debaty, kdybyste se chtěli vrátit k jejím klíčovým myšlenkám. Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe

Popis podcastu

Poutavá shrnutí výjimečných knih a rozhovory s lidmi, které byste měli znát. Rozšiřte si obzory a zůstaňte v kontaktu s nejzajímavějšími myšlenkami naší doby. „Čím jsou pro ptáky křídla, tím jsou pro člověka knihy." mikulasminar.substack.com