Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Ve starobylém Stříbře se nachází jedinečný most. Podobný najdeme jen v Praze

Na cestách s Janou a Mikeschem

Youradio Talk

Cestování

Ve starobylém Stříbře se nachází jedinečný most. Podobný najdeme jen v Praze

Obrázek epizody Ve starobylém Stříbře se nachází jedinečný most. Podobný najdeme jen v Praze

Poslechněte si podcast

16. 5. 2024

9 min

O epizodě podcastu

Jana a Mikesch tentokrát vyrazí do starobylého Stříbra, které je asi 30 kilometrů od Plzně a patří mezi přední středověká města na našem území. Nabízí mnoho krásných památek; nádhernou renesanční radnici, minoritský klášter s expozicemi městského muzea s upravenými zahradami anebo hornický skanzen a také podzemní štolu Prokop.

Co spolu dnes navštívíme?

Prohlídku začneme na náměstí, protože tu stojí krásná renesanční radnice se třemi štíty, která byla vystavěna v průběhu 16. století. Radnice je pro veřejnost otevřená v úřední dny. Po prohlídce radnice zamíříme do minoritských zahrad, které se nachází kousek odtud. Zahrady nabízejí krásný výhled na hornický skanzen, také řeku a kopec Ronšperk. Je to skvělé místo k odpočinku i ke sportu. Zahrady byly v zoufalém stavu; po rekonstrukci se opravily hradby, vytvořil se systém cest a vysázely se původní odrůdy jabloní.

Stříbro také nabízí lákavou turistickou atrakci, tou je čtyřpatrová hranolová věž Kostela Všech svatých, která je po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti. Věž tvoří nejvýraznější dominantu města a poskytuje krásný pohled na město i okolí. Nejznámější a nejvýznamnější památkou Stříbra je bezesporu kamenný pětiobloukový most z pískovcových kvádrů vedoucí přes řeku Mži. Most sloužil jako významná příjezdová cesta do města od Plzně a Prahy. Mostní brána však nestojí na začátku mostu, ale uprostřed a most tak rozděluje na dvě různě dlouhé části a navíc ji podpírá přes pět metrů široký návodní pilíř. Takové mosty máme v Česku jen dva – v Praze a ve Stříbře. Vstup do věže však není pro veřejnost běžně volně přístupný, věž se otvírá pouze ve významné dny, jako jsou třeba Dny evropských památek. Ve městě si můžeme prohlédnout i hornický skanzen a několik naučných stezek.