Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Univerzita Karlova je jednou z nejvíce respektovaných českých značek,“ říká její rektor T. Zima

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Byznys

„Univerzita Karlova je jednou z nejvíce respektovaných českých značek,“ říká její rektor T. Zima

Obrázek epizody „Univerzita Karlova je jednou z nejvíce respektovaných českých značek,“ říká její rektor T. Zima

Poslechněte si podcast

15. 2. 2016

10 min

O epizodě podcastu

Univerzita Karlova patří k nejznámějším a nejvíce respektovaným značkám České republiky.Na rádiu Zet v pořadu Myšlení první ligy to řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Řadí se tak k úspěšným českým značkám, jako jsou například mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nebo pivovar Pilsner Urquell.
Kdo Vás v mládí nejvíce inspiroval? To, co mě v mládí asi nejvíce inspirovalo, byla otázka biologie, zoologie nebo zvířat. Jednalo se spíše o oblast přírodních věd, zoologii, koně Převálského a podobně. Zajímal jsem se také o záchranu životních druhů. Pak na gymnáziu to byla otázka biologie směrem k medicíně. Tady bych zmínil pana primáře Chrze z cytogenetické laboratoře z Karlova náměstí, kde jsem manikúrními nůžkami stříhal obarvené chromozomy. U samotné medicíny bych pak zmínil pana profesora Štípka z Ústavu klinické biochemie, kde jsem dostal nabídku, abych zůstal ještě jako student. Tomu ústavu jsem stále věrný a nebudu už ani říkat kolik let. Zmínil jste přírodní vědy. Vzpomínáte si vlastně na tu dobu, kdy jste v sobě objevil oblibu k přírodním vědám? To je těžká otázka, ale vím, že jsem se o zvířata, savce a žraloky zajímal obecně. Vždy jsem nutil rodiče do návštěv zoologických zahrad v Československu, když jsme někam jeli. Já bych řekl, že ten vztah ke zvířatům a zoologii jsem měl již před základní školou. Rodiče vás v této cestě nějakým způsobem povzbuzovali? I když rodiče nebyli přírodně vzdělání. Maminka byla překladatelkou a otec vystudoval ekonomii a vodní stavby, tak i přesto moji lásku k přírodě a medicíně všemožně podporovali. Vy už jste v pořadí 508. rektorem Univerzity Karlovy. Co to pro vás znamená? Především to pro mě znamená obrovskou pokoru. Univerzita Karlova je totiž světově uznávanou institucí. Musím říci, že se setkávám s různými představiteli států vysokých škol a všichni znají Univerzitu Karlovu. Řekl bych, že je to jedna z nejznámějších a nejvíce respektovaných značek České republiky ve světě. Naše země má některé proslulé sportovce, máme Pilsner Urquell, máme Škodu Auto, ale máme i Univerzitu Karlovu. O té bych řekl, že v tom intelektuálním světě hraje významnou roli. Vy vlastně zavádíte v mnoha oblastech na Univerzitě Karlově nové věci a inovace. Jak se Vám to daří? Vysoké školy a Univerzita Karlova patří obecně mezi instituce, které jsou konzervativní a kvůli tomu se některé věci zavádějí trochu déle, než je tomu v nějakých firmách. Na druhé straně, když pro tu myšlenku získáte lidi a vysvětlíte jim, proč k té změně má dojít a co to přinese, tak pak to lidé vezmou jaksi za svoji věc a jdou za tím. Je to tedy spíš o tom přesvědčit lidi, že ta změna je potřebná a že to není změna pro změnu.       Článek obsahuje pouze část rozhovoru s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet