Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Snažíme se dívky přivést do světa IT. Ukazujeme jim, že se toho nemusí bát,“ říká Přikrylová

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Společnost

,

Osobní rozvoj

„Snažíme se dívky přivést do světa IT. Ukazujeme jim, že se toho nemusí bát,“ říká Přikrylová

Obrázek epizody „Snažíme se dívky přivést do světa IT. Ukazujeme jim, že se toho nemusí bát,“ říká Přikrylová

Poslechněte si podcast

12. 9. 2016

9 min

O epizodě podcastu

Na to, že IT není jen obor pro muže přišla Dita Přikrylová při svých vysokoškolských studiích. Teď to chce dokázat i ostatním dívkám. To je alespoň jejím snem, který si skrze svou organizaci Czechitas nyní buduje. O tom, jak Přikrylová transformuje vyučené kosmetičky na herní vývojářky, hovořila s bývalým prezidentem společnosti Microsoft pro Evropu Janem Mühlfeitem v pořadu Myšlení první ligy.
Vy jste spoluzaložila organizaci Czechitas. Co to je? Je to organizace, která se snaží vzdělávat ženy a dívky a snaží se je přivést do světa IT. Snaží se jim ukázat, že se toho nemají bát a že to může být obor jejich dalšího působení. Kdy jste našla lásku k IT vy sama? Hrozně ráda bych řekla, že jsem si jako malá hrála počítačové hry. Až do maturity jsem ale nevěděla, co budu dělat. Studovala jsem matematiku a fyziku a až s přihláškou na vysokou školu se rozhodlo, jakým směrem se budu ubírat. Jedna z fakult, kterou jsem vystudovala, byla právě informatika a až tam ta láska vznikla. Vidíte vzestupnou tendenci v zájmu děvčat o obor IT? Určitě. Určitě už máme také nějaké zásluhy. Teď jsem viděla statistiku holek, které se přihlásily na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně, tak to bylo 17 procent. To je docela super. Dva roky zpátky to bylo asi 9 procent. Co vás na Czechitas nejvíce baví? Baví mě to, že tam je spousta nápadů, které se dají s tím tématem dělat. Baví mě, že každý den můžeme vymýšlet nové kurzy. Teď například dáváme dohromady školu, vlastně semestr, který má své povinné předměty, má svůj certifikát, systém hodnocení atak dále. Baví mě to, že každý den je ta práce jiná. Co považujete za největší úspěch ve vaší práci? To, že to není práce. Člověk vstává v pondělí ráno s tím, že se těší do práce. To je podle mě velký osobní úspěch. Máte už absolventky, které už třeba založily vlastní technologický startup? Co se týče podnikání, tak to si myslím, že ještě ne. Máme ale holky, které úplně změnily svoji kariéru. Holky, které přesedlaly ze sociálních věd a jsou juniorní vývojářky. Máme tam kosmetičku, která dnes dělá na vývoji her, takže úplnou změnu oboru. Co je váš životní sen? Právě teď je to mít školu. Školu, která poskytuje kvalitní vzdělávání v informačních technologií.     Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s Ditou Přikrylovou si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet