Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Přírodní vědy jsou logické. Naučí se je každý, kdo chce,“ říká Dana Drábová

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Byznys

„Přírodní vědy jsou logické. Naučí se je každý, kdo chce,“ říká Dana Drábová

Obrázek epizody „Přírodní vědy jsou logické. Naučí se je každý, kdo chce,“ říká Dana Drábová

Poslechněte si podcast

11. 6. 2016

10 min

O epizodě podcastu

Na matematiku, fyziku nebo chemii člověk nemusí mít nadání. Podle přední české jaderné fyzičky a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se u dítěte jen musí vzbouzet zájem o přírodní vědy už od raných let, aby nevidělo samé rovnice a složitost. „Matematika je způsob myšlení a náhledu na svět,“ řekla Janu Mühlfeitovi v pořadu Myšlení první ligy.
Musím Vám vyseknout poklonu za to, jak umíte nám laikům vysvětlit složité procesy. Kde jste se to naučila? Všechno v životě je víceméně řízená náhoda. Já jsem byla zapřažena do učení těsně poté, co jsem opustila fakultu. Ze začátku mi to nešlo, ale vzhledem k tomu, že je to také pěkných pár pátků, tak i ta interakce se studenty, to, čemu oni rozumějí, jak to pojmenovávají u zkoušky, vás tohle hodně naučí. Druhá věc je, že já nemám ráda proslovy, kde věta nemá začátek a konec, podmět a přísudek. Na to abych tohle dokázala, musím si to i pro sebe zjednodušit. Když se člověk ponoří do problému a chce říct všechno, tak většinou neřekne nic a většinou mluví hrozně česky. To také nemám ráda. Představte si, že byste mohla být ministryní vlády České republiky. Které z ministerstev byste si vybrala? Školství, anebo jestli vznikne, tak výzkum a vývoj, protože to považuji pro budoucnost národa za absolutně klíčové. Řekněme tedy, že byste byla ministryní školství. Co by byly vaše první tři kroky ve funkci? To jste mě dostal. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neuvažovala o tom, že bych se stala ministryní čehokoliv, tak úplně rozmyšlené to nemám. Tím prvním krokem by asi bylo vrátit do škol zejména rovnováhu technického a humanitního vzdělávání. Vrátila bych do nich ještě jednu věc. Smysl pro to, že každé právo má na druhé straně povinnost a že ta děcka se musí učit i povinnostem. Byl jsem šokován, že jen 26 procent studentů si vybírá matematickou maturitu. To je velice málo. Co si myslíte, že se musí udělat pro to, aby chodilo na technické obory více děvčat? Tam to považuji za totální tragédii. Podle mě je záhodno opravdu už od mateřské školy a určitě od základní ukazovat, že přírodní vědy jsou velmi logické, takže se je naučí každý, kdo chce. Když mi někdo říká, že nemá nadání na matematiku, tak mu řeknu, že je to jen proto, že nechce. Je to jen proto, že mu nikdo neukázal, jak fascinující to může být, že ho nikdo nepřivedl k tomu, že matematika nejsou rovnice. Matematika je způsob myšlení a náhledu na svět. Tohle by se mělo už od těch hodně raných let podporovat.     Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s Danou Drábovou si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet