Moje silná stránka je integrace nových sportů do stávajícího sportovního prostředí, říká Zdeněk Ledvina
Poslechněte si podcast
12. 8. 2022
19 min
O epizodě podcastu
„Jsou tu silné svazy fotbalu, hokeje i tenisu, ale pak je tu spousta malých sportů, které mají problém dostat se na sportovní scénu. Zhruba před dvěma lety jsem se dostal k České asociaci esportu, která byla na začátku. Řešili jsme, že chtějí vstoupit do sportovního prostředí a jak jim pomoci. To je moje silná stránka,” říká Zdeněk Ledvina, který byl hostem pořadu Myšlení první ligy na Rádiu ZET.
„Letos se podařilo dostat esport na sportovní scénu i pod Českou asociaci univerzitního sportu. Do sportovního prostředí vstoupili razantně, ale zároveň našlapují opatrně. Jsou si vědomi, že spousta sportovců se na ně kouká s velkým despektem v tom smyslu, že se jen sedí a hrají se hry,” vypráví Ledvina, který je šéfem esportu na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. „Měl jsem teď možnost procestovat víc než půlku Evropy a podívat se, jak to vedou v jiných státech. Třeba ve Finsku jsou na úplné špičce žebříčku sportovců odvádějících daně právě dva esportéři. Nejde strkat hlavu do písku a dělat, že esport tu není. Je tu a dá se kultivovat tak, aby děti jen neseděly u počítače, což je doména nás na FTVS.”
Zdeněk Ledvina je zároveň i šéfem vzdělávání Mezinárodní federace MMA. „Mluvím zhruba 120 státům světa do toho, jak budou vzdělávat svoje trenéry. Někdy před deseti lety jsme v Česku zakládali Českou asociaci MMA a nebyla jednotná pravidla, neřešili se rozhodčí ani trenéři. V té době jsem byl zápasníkem, ale věděl jsem, že je potřeba to nějak zkultivovat,” vzpomíná Ledvina. Mezitím se podařilo dostat MMA i na akademickou půdu. „Byl jsem hladový po informacích, dostal jsem se až na FTVS,” dodává.
Poslechněte si Myšlení první ligy Jana Mühlfeita: