Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Každá operace je jiná, vždy musíme pracovat s konkrétním případem,“ říká L. Fialová

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Byznys

„Každá operace je jiná, vždy musíme pracovat s konkrétním případem,“ říká L. Fialová

Obrázek epizody „Každá operace je jiná, vždy musíme pracovat s konkrétním případem,“ říká L. Fialová

Poslechněte si podcast

17. 7. 2017

10 min

O epizodě podcastu

Nedá se říci, že úrazy jsou identické. V pořadu Myšlení první ligy s koučem, mentorem a bývalým prezidentem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem to řekla plastická chiruržka ruky Ludmila Fialová. Podle ní je každý zákrok jiný a musí se k němu přistupovat podle dané zlomeniny. U šlach na druhou stranu není velká škála variací. Při ochrnutí se musí ovšem pracovat s konkrétním případem.
Co to vlastně znamená plastický chirurg a plastický chirurg ruky? Věnujeme se veškerým problémům, které se týkají úchopové funkce ruky, čerstvým úrazům nebo stavům posttraumatickým nebo stavům z přetížení. Na ruce se projevují i neurologické problémy a práce je hodně. Člověk si v podstatě neuvědomuje, co je to mít hendikep s rukou. To přijde, až ve chvíli, kdy hendikep nastane. Stačí jenom drobná bolest nebo omezení pohybu a člověk už to pociťuje. Vy mimo jiné pracujete i na pracovišti, kde operovali naši známou tenistku Kvitovou. Jak často tam máte takovéto případy? Relativně často. Pracujeme na severu republiky, ale spád máme relativně velký, protože k nám posílají úrazy z blízkého i širokého okolí a jsou to i pacienti z Prahy, severních Čech atak dále. Když je něco závažného, tak to pošlou k nám. Nebo ty stavy poúrazový. Za jak krátkou dobu musí pacient dorazit, aby to mělo ještě šanci vlastně proběhnout úspěšně? Nepodáváme 24hodinnový mikrochirurgický servis, že bychom přišívali kompletně oddělené části. Na to jsou specializovaná jiná pracoviště. Jedno je v Praze, v Českých Budějovicích nebo na Moravě jsou. Tam potom hrají roli hodiny. U nás to hodiny nejsou. Tam záleží na zastavení krvácení, což může udělat primárně pracoviště a pak úraz čerstvého ošetření se počítá třeba i druhý den. Může tam dojít i k poranění jiných částí těch, které je potřeba třeba dřív ošetřit. Takže to není až tak závažné. To se k nám dostanou vždy včas. Jak moc jsou operace jiné? Nedá se říct, že všechny úrazy jsou identické. Vždy je to jiné a musíte se přizpůsobit zlomenině, každá je jiná. I poranění šlach, tak tam není velká škála těch variací. Pak ale třeba řešíme lidi, kteří jsou ochrnutí a musíme vždy pracovat s konkrétním případem. Nesmíme ubrat a musíme využít toho, co je zachované a to použít, kam až můžu, kam nesmím. Kolik trvá taková průměrná operace? Jednoduché přerušení šlach při úrazu může trvat půl až jednu hodinu podle situace, jak to vypadá. Jestli tam řešíte ještě nervy na prstu nebo ne. Rekonstrukční operace trvají třeba dvě až tři hodiny.   Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s plastickou chiruržkou ruky Ludmilou Fialovou si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet