Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody K. Neumannová: „Bývalí sportovci mají řadu výhod, přechod do civilního života je ale složitý“

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Společnost

,

Osobní rozvoj

K. Neumannová: „Bývalí sportovci mají řadu výhod, přechod do civilního života je ale složitý“

Obrázek epizody K. Neumannová: „Bývalí sportovci mají řadu výhod, přechod do civilního života je ale složitý“

Poslechněte si podcast

6. 10. 2015

11 min

O epizodě podcastu

Vrcholoví sportovci jsou po skončení profesionální kariéry postaveni do nelehké životní situace. Jejich profesní život končí kolem pětatřicátého roku života ve chvíli, kdy obvykle nemohou nabídnout dalšímu zaměstnavateli žádnou praxi. Pomáhat vrcholovým sportovcům v přechodu ze sportovní kariéry do běžného profesního života je cílem programu Duální kariéra, jehož manažerkou je bývalá česká běžkyně na lyžích a olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Podle ní má bývalý sportovec řadu výhod do civilního života. „Je zvyklý celý svůj život bojovat, makat a trénovat,“ uvedla jako příklad Neumannová v novém magazínu rádia Zet Myšlení první ligy, který připravuje a moderuje rozvojový kouč, mentor a bývalý prezident společnosti Microsoft pro Evropu Jan Mühlfeit.
Jak moc se dá pomoci sportovcům, kteří odcházejí z vrcholového sportu do běžného života? Tento projekt vznikl při Českém olympijském výboru právě proto, že doposud se o budoucnost sportovců, kteří do svých pětatřiceti let věnují veškerý čas a energii sportu a najednou začínají úplně nový život, nikdo nestaral. V zásadě byli ze dne na den postaveni do velmi složité situace, kdy se s tím každý popasoval trochu jinak. My se snažíme nastavit systémové prostředí, jak jim s tím přechodem trochu pomoci. Sportovec má spoustu výhod ze své osobnosti. Je zvyklý celý svůj život bojovat, makat, trénovat a to se určitě hodí i v civilním životě. Jedna velká nevýhoda je to, že ve svém CV kromě sportovní kariéry nemá žádné zápisy a začíná bez praxe úplně od začátku. To v tomto věku není jednoduchý start.   Co jste si přinesla Vy za silné stránky a talent ze svého sportu? Je to jednoznačně zodpovědnost. Musela jsem být v tréninku zodpovědná a přísná sama k sobě. I když je člověk unavený a nejradši by zůstal ležet, musí vstát a musí jít. Tím si vypěstuje určité návyky, které se uplatní kdykoliv dál v budoucnosti. Takže jednoznačně zodpovědnost, dochvilnost, pracovitost, cílevědomost, ale i to, že člověk s odpuštěním padá na hubu a musí umět vstát a zase běžet dál. V tom sportu nikdy nemáte kariéru dokonale po nějaké vzestupné linii, vždy jsou sezóny lepší, horší. Člověk se vždy musí sebrat a makat dál a věřit v budoucnost, kterou si vysní, ke které směřuje. To jsou podle mě nejsilnější stránky sportovců, které mohou využít i poté, co skončí se sportováním.    Jak moc jste využívala vizualizaci, představování si toho, že ten závod vyhrajete? Co je motivací? Já tvrdím, že ekonomické požitky, které jsou spojené s vítězstvím v nějakém velkém závodě jsou fajn, ale většina sportovců a troufnu si říct, že i všichni, mají v hlavě první pocity v cíli, když vyhrají, spojené s emocemi. Ty jsou tak silné a nádherné, že když si to člověk jednou zažije, tak to chce opakovat. Je to jakási pozitivní droga a to je cíl, ke kterému ten člověk směřuje.     Celý rozhovor Jana Mühlfeita s bývalou reprezentantkou České republiky v běžeckém lyžování Kateřinou Neumannovou si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje v pořadu Myšlení první ligy uvádíme na Radiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet