Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Fotka je silnější než video, může zmrazit čas,“ říká fotograf David Váňa

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Byznys

„Fotka je silnější než video, může zmrazit čas,“ říká fotograf David Váňa

Obrázek epizody „Fotka je silnější než video, může zmrazit čas,“ říká fotograf David Váňa

Poslechněte si podcast

21. 11. 2016

11 min

O epizodě podcastu

Fotografie je silné médium. I když se v poslední době dostává více do obliby video, tak podle fotografa Davida Váni co do síly fotku nepřekoná. Ta totiž pracuje s představivostí a fantazií. O tom, kdo Davida Váňu k fotografii přivedl, nebo co ho v životě nejvíce inspirovalo, si povídal na rádiu Zet s rozvojovým koučem, mentorem a bývalým prezidentem společnosti Microsoft pro Evropu Janem Mühlfeitem.
Kdy jste se začal zajímat o fotografování? Nejspíš v dobách studií své sestry, která studovala žurnalistiku a měla na katedře černobílou fotografii a doma pořád vyvolávala filmy. Ukazovala mi to kouzlo, jak se osvítí papír a z vývojky vyvstane ten obrázek, takže tam jsem s tím začal koketovat. Pořídil jsem si první praktiku se kterou jsem běhal po městě a doma v koupelně vyvolával. Vy jste hodně cestoval. Co vám pobyt mimo Českou republiku dal? Úplně všechno. Kompletně to ovlivnilo vývoj mé osobnosti. Kromě jazyků, mluvím španělsky a anglicky, tak minimálně ten pocit, že je to na vás. To, co se mi děje, ovlivňuji přímo já. Cestování byla zásadní věc, co se mi udála. A je to asi i důležité z hlediska inspirace pro fotografa... To ano. V tomhle smyslu ale asi není důležité, které země jsem navštívil, ale ve kterých jsem žil nějakou delší dobu. Vstřebat kulturu, potkat lidi. Konkrétně to bylo Španělsko, Londýn, Dublin, Nový Zéland a naposledy to byla Kanada. Co mi přišlo ale asi nejzajímavější, ačkoliv to byl jen měsíc, tak to byl ostrov Samoa. V čem to bylo zajímavé? Těmi lidmi. Jsou to Polynésané a sami v sobě si nesou trochu komplex z toho, jak se svět vyvíjí a oni stojí trochu stranou. Nicméně tam mají silné vazby na rodinu, to mi přišlo hodně zajímavé. Hlavní slovo tam má nejstarší žena v rodině. Pokud je při smyslech, tak ta je ten kápo rodiny a ta rodina tvoří celou vesnici. Takhle to tam mají. Je to trochu nešťastný národ, skoro všichni jsou tam alkoholici, ale pro mě bylo strašně zajímavé žít s nimi a s tou přírodou. Co myslíte, že vypovídají fotky o lidech, místech, situacích... Myslím, že fotka je hrozně silné médium, dokonce i silnější než video z mého pohledu. Fotka totiž může zmrazit čas. Může obsahovat de facto cokoliv -  to, co bylo, co bude. Záleží jen na vás. Oproti videu také fotka pracuje s vaší představivostí a fantazií, což je nejsilnější stránka knížek, ale fotka má tohle médium taky. Když se naučíte fotku číst, tak můžete vyčíst o duši člověka, který je focený, ale i kdo to fotil.     Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s fotografem Davidem Váňou si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet