Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Děti se na druhém stupni základních škol přestávají radovat,“ říká ředitelka mateřské školy

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Byznys

„Děti se na druhém stupni základních škol přestávají radovat,“ říká ředitelka mateřské školy

Obrázek epizody „Děti se na druhém stupni základních škol přestávají radovat,“ říká ředitelka mateřské školy

Poslechněte si podcast

27. 12. 2015

10 min

O epizodě podcastu

Děti ve školce a na prvním stupni základních škol přesně vědí, kdo jsou a mají přirozenou sebedůvěru. Zlom přichází kolem páté a šesté třídy, kdy u nich dojde ke zvážnění a přijetí složitosti života. Přestanou se tak radovat. V pořadu Myšlení první ligy to na rádiu Zet řekla ředitelka Mateřské školy Barevný ostrov Andrea Červenková.
Právě v Mateřské škole Barevný ostrov se Andrea Červenková zaměřuje na sebepoznání a rozvíjení sebedůvěry dětí. Podle ní ale každé malé dítě ještě stále ví, kdo je. „My se jen nesnažíme utlouci ten potenciál, který v nich už je. Jdeme jim i sami vzorem. Ano říkáme jim, že máme různé emoce. Zlobíme se nebo se smějeme, říkáme si s paní učitelkou úhel pohledu, ale vždy se podpoříme. Nikdy se nebudeme urážet, protože víme, že nám to nepomůže. To samé je s tím dítětem,“ řekla Červenková na rádiu Zet mentorovi, koučovi a bývalému prezidentovi společnosti Microsoft pro Evropu Janu Mühlfeitovi. Podle ní totiž děti přesně kopírují chování dospělých. Pro podporu a udržení sebepoznání dítěte jsou proto důležití zejména jeho rodiče. „Oni si berou 50 procent z maminky, 50 procent z tatínka a když to v té rodině nefunguje, tak dochází k tomu, že dítě ztrácí iluzi o sobě, ztrácí to propojování samo se sebou a ubírá se cestou nějakého pokusu omylu,“ řekla Červenková. Děti také mají podle Červenkové přirozenou sebedůvěru, jsou otevřené a autentické. Obrat u nich ale přichází přechodem z prvního na druhý stupeň základní školy. „Tam dochází k obrovskému zvážnění, k absolutnímu přijetí složitosti a těžkosti života a ty děti se přestanou radovat,“ myslí si Červenková. Ředitelka Barevného ostrova ale věří, že svou prací s dětmi může propojit a ovlivnit jejich životy. „Ráda bych ovlivnila i tu malou skupinu děti, aby v budoucnu mohly ovlivňovat další skupiny dětí a další skupiny dospělých lidí...Mám pocit, že chybí to předávání informací, které mám prožité, které vím, že fungují a mohou skutečně ovlivnit velkou spoustu lidí.“     Celý rozhovor Jana Mühlfeita s ředitelkou Mateřské školy Barevný ostrov Andreou Červenkovou si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet