Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody „Češi jsou přeborníci v šikovnosti. Ostatní nás ale zastiňují v tom, jak se prodat,“ říká Musil

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Společnost

,

Osobní rozvoj

„Češi jsou přeborníci v šikovnosti. Ostatní nás ale zastiňují v tom, jak se prodat,“ říká Musil

Obrázek epizody „Češi jsou přeborníci v šikovnosti. Ostatní nás ale zastiňují v tom, jak se prodat,“ říká Musil

Poslechněte si podcast

10. 9. 2016

11 min

O epizodě podcastu

S pořekadlem „zlaté české ručičky“ by na plno souhlasil úspěšný podnikatel a majitel rodinné firmy Liko-s Libor Musil. Podle něj  mají Češi šikovného a inovativního ducha. Ten ale mnohdy přijde na zmar, když se špatně prodá. Co dalšího v české byznys sféře Musilovi chybí? A jaké to je, když se prolíná rodina a firma? O tom všem hovořil v pořadu Jana Mühlfeita Myšlení první ligy.
Hodně cestujete a prodáváte do různých zemí. Jak se liší země a tamní lidé od Česka? Každá země má svá specifika, základ byznysu je ale všude stejný. Je krásné, když máte rád potkávání nových lidí a hledání těch specifik. Když to pak porovnám s Čechy, tak bych řekl jednu věc. Myslím si, že nikde na světě nejsou lidi tak šikovní, jako jsou u nás. My jsme přeborníci v šikovnosti, ve flexibilitě a vymýšlení. Na druhou stranu nás všichni zastiňují v tom, jak se prodat. To my neumíme. To bych viděl jako zásadní rozdíl. Řekl bych ale, že je tady nejlépe na celé zeměkouli. Jak se vám podniká v České republice? Dobře. Myslím, že podmínky k podnikání jsou tady dobré. Je samozřejmě co zlepšovat, a o to je potřeba se snažit. Je to neustálý vývoj, který musí probíhat. Začíná mi tu ale něco chybět. Potkávám mezi podnikateli schopné lidi, kteří začínali od nuly a dnes cestují po světě a mají, co říct. Zdá se mi, kdyby se ta politika ubírala úplně jiným směrem než byznys. Jakoby jim politici nechtěli naslouchat. Jak moc se do podnikání zapojuje rodina? My jsme od začátku rodinná firma. Pracovali jsme kdysi dohromady s tchánem, tchyní, manželkou, která mi po boku ve fungování firmy stojí dodneška. Už nás posílily i naše děti, mám ve firmě dceru, syna i svého zetě.  Je těžké být na ně stejně přísný jako na ostatní zaměstnance? To je samozřejmě oříšek, když se prolíná rodina a firma. Jste táta nebo jste manažer? Jednou jste táta a jednou manažer. Hrát tu roli nějak uměle se někdy dá, ale v rodině je to o emocích a ve firmě o penězích. Tam musí jít emoce bokem. Je to samozřejmě těžké a je to projekt, který teď prožíváme. Musím říci, že si to docela užíváme. Je to všechno o komunikaci. Nesmí se věci nechávat pod stolem, musí se s nimi ven. Děti mají nějaká přání, tužby, úmysly a já nemůžu v této věci hrát manažera, že takhle to bude a hotovo. Důležitý faktor úspěchu jsou lidé, zaměstnanci. Jak si vybíráte své spolupracovníky? U lidí ve firmách to chodí různě. Vidím to kolem sebe. Jsou firmy, kterým jde hlavně o výkon a to je pro ně maximální vodítko. My jsme vždy volili průnik osobních vlastností a výkonu. Myslím si, že víc klademe důraz na osobní hodnoty člověka, protože výkon se dá vždy dohnat a doučit. Je pro nás důležité, aby lidé zapadali do naší firemní filosofie, aby nám seděli povahově.     Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s Liborem Musilem si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet