Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Ruská armáda je pojízdná výstavka malého počtu moderní techniky a velkého počtu skladových zbraní

Leonardo Plus

Český rozhlas

Věda a technika

Ruská armáda je pojízdná výstavka malého počtu moderní techniky a velkého počtu skladových zbraní

Obrázek epizody Ruská armáda je pojízdná výstavka malého počtu moderní techniky a velkého počtu skladových zbraní

Poslechněte si podcast

1. 5. 2022

49 min

O epizodě podcastu

Současnou ruskou agresi proti Ukrajině považuje za unikátní přímý přenos konfliktu dvou nejsilnějších armád Evropy, jaký tu ještě nebyl. Rusko bylo svými vlastními neúspěchy dotlačeno k taktice „spálené země“, tvrdí vojenský analytk, host pořadu Leonardo. Rusku se totiž nepodařilo dobýt ani Kyjev, ani Oděsu. Ale přitom také opatrně našlapuje kolem NATO. Hrozí ale, že konflikt přeroste do jaderného střetu mocností. Odpovědi nabízí druhá polovina pořadu Davida Šťáhlavského.
„Ruská armáda je armádou přinejlepším z devadesátých let a ukrajinská z let osmdesátých. Obě armády mají moderní zbraně, ale páteř obou tvoří staré sovětské zbraně, které tahají ze skladů,“ přibližuje publicista a vojenský analytik Jiří Vojáček. I ty nejmodernější ruské tanky, které byly nasazeny ve válce Ukrajiny s Ruskem, jsou jen hluboce modernizované verze tanku T-72, který byl vyvíjen už od šedesátých let. „Rusové na Ukrajině nic modernějšího nemají,“ zdůrazňuje Vojáček.

Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas proAndroidaiOSnebo na webumujRozhlas.cz.