Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

Leonardo Plus

Český rozhlas

Věda a technika

Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

Obrázek epizody Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

Poslechněte si podcast

24. 4. 2022

49 min

O epizodě podcastu

Existují živočišné druhy, které jsou agresivnější a válčí podobným způsobem, jako lidé, nebo se války ve zvířecí říši odehrávají čistě v podobě bitek o velikost teritoria, kořist nebo o samičky? Používají zvířata při konfliktech válečnou strategii, nebo jednají pudově a nahodile? O tom všem bude Leonardo Plus s biologem Jaroslavem Petrem a Markétou Ševčíkovou.
„Jestli je nějaký skutečně válečnický živočich, tak jsou to mravenci, Jejich zahraniční politika spočívá ve snaze zlikvidovat soupeře. Kdyby měli mravenci nukleární zbraně, tak by zničili svět během prvního týdne,“ odhaduje biolog Jaroslav Petr. Podle něj mravenci vedou skutečné války, ne jen nějaké konflikty, při kterých se ostatní zvířata pošťuchují, přetlačují, nebo když se perou samci o samice.

Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas proAndroidaiOSnebo na webumujRozhlas.cz.