Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody WhatsApp a další komunikátory ve školním prostředí

KYBcast - podcast NPI ČR

NPI

Věda a technika

WhatsApp a další komunikátory ve školním prostředí

Obrázek epizody WhatsApp a další komunikátory ve školním prostředí

Poslechněte si podcast

19. 8. 2022

23 min

Učitelé často používají WhatAapp jak pro komunikaci mezi sebou, tak s rodiči. Podívejte se, jaké informace o Vás a Vaší komunikaci ale sbírá.

Obrázek:https://cdn2.opendemocracy.net/media/images/Whatsapp_Data_Table_WebGFX_3.width-1025.png
Vtip:

Výňatek ze smluvních podmínek služby WhatsApp:
"Shromažďujeme informace o vaší aktivitě v našich službách, například informace týkající se služeb, diagnostiky a výkonu. Patří sem informace o vaší aktivitě (včetně toho, jak používáte naše služby, nastavení služeb, jak komunikujete s ostatními uživateli našich služeb (včetně interakce s firmou) a času, četnosti a trvání vašich aktivit a interakcí), soubory protokolů a diagnostické protokoly a zprávy o haváriích, webových stránkách a výkonu. Patří sem také informace o tom, kdy jste se zaregistrovali k používání našich Služeb; o funkcích, které používáte, jako jsou naše zprávy, volání, statusy, skupiny (včetně názvu skupiny, obrázku skupiny, popisu skupiny), platby nebo obchodní funkce; profilová fotografie, informace "about"; zda jste online, kdy jste naposledy použili naše Služby ("naposledy viděni") a kdy jste naposledy aktualizovali informace "about"."

Používání aplikací třetích stran je důsledek špatně nastaveného informačního systému či procesu sdílení informací, který neumožňuje škole efektivně a bezpečně komunikovat s rodiči na jednotné školní platformě.

Komunikace se pak tříští - něco je v informačním systému školy, něco v jídelně, něco jde mailem, něco přes WhatsApp, jindy se volá na pevnou linku...

Alternativy
Určitě ne Messenger (Facebook) či Viber. Zkuste Signal nebo Telegram.

Funkce Signalu které neumí Telegram

 • Vypnout zobrazení indikátoru, jestli si uživatel zprávu přečet, nebo Vám odepisuje.
 • Rychlá odpověď na zprávu pomocí emoji.
 • Nelze dělat snímky obrazovky.
 • Ve skupinách mohou upravovat zprávy uživatelé, ukáže se oznámení o změně/odstranění.
 • Uživatel může přijímat zprávy od neznámých kontaktů, pokud to nastaví.
 • Skupinové chaty nejsou chráněny end-to-end šifrováním.

Funkce Telegramu které neumí Signal

 • Zobrazení kdy byl kontakt naposledy on-line.
 • Začít chat s někým, bez znalosti jeho telefonního čísla.
 • Skupiny v Telegramu mohou mít až 200 000 členů.
 • Můžete posílat animované samolepky a gify (Signal podporuje odesílání GIF pomocí gif-klávesnic, ale nenabízí integraci GIF v aplikaci).
 • Zprávy můžete upravit i po jejich odeslání.
 • Admin může být anonymní a může mazat zprávy ve skupinách.
 • Chaty se dají roztřídit do složek.

Jak správně komunikovat v rámci školy
Informační systém, e-mail, Teams či jiná platforma pro spolupráci, kterou máte interně domluvenou a schválenou. Vyhněte se mailům na seznamu, osobnímu GMailu a WhatsAppu.

Jak správně komunikovat s rodiči
Vyhněte se mailům na seznamu, osobnímu GMailu a WhatsAppu. Ke komunikci používejte jeden oficiální kanál - mail, IS školy. Nezakládejte skupiny na FB, WhatsAppu a dalších šmírovacích nástrojích a nenuťte rodiče, aby si tam kvůli tomu dělali účty.

Na vysokých školách se pak potkáváme s protokolem Matrix, který můžete provozovat v různých klientech (Element, Neochat, Thunderbird). Jedná se o decentralizovanou síť, která nespadá pod žádnou firmu a konceptem se blíží k internetu 3.0. Aktuálně je spíš ale doménou geeků.

Popis podcastu

Kybernetická bezpečnost pro učitele, ICT koordinátory a metodiky. Jednoduše, prakticky a srozumitelně s Václavem Maněnou, Pavlem Matějíčkem a hosty. KYBcast vzniká v rámci Národního plánu obnovy, financování Evropskou unií – Next Generation EU