Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Platit za aplikace, nebo používat verze zdarma? | S3:E19

Platit za aplikace, nebo používat verze zdarma? | S3:E19

Obrázek epizody Platit za aplikace, nebo používat verze zdarma? | S3:E19

Poslechněte si podcast

2. 12. 2024

36 min

Vítejte u dalšího dílu KYBcastu, ve kterém se dnes s Václavem Maněnou a Pavlem Matějíčkem ponoříme do světa digitálních nástrojů, aplikací a operačních systémů. Budeme se bavit o tom, kdy má smysl za aplikace platit, co můžeme využívat zdarma, a jaké alternativy existují pro větší soukromí a efektivitu. Prozkoumáme integrované funkce ve Windows, aplikace pro tvorbu obsahu, učitelské nástroje i možnosti open-source a alternativních operačních systémů.Všechny naše podcasty najdete také na YouTube: Podcasty NPI ČR.---„Pokud neplatíte za produkt, stáváte se produktem vy.“Za jaké appky má cenu platit, a co můžeme vyzkoušet zdarma.Integrované funkce ve Windows, které jsou dostupné zdarma: text extractor v PowerToys, Diktování ve Windows 11, odstranění pozadí a generativní vymazání v prohlížeči fotografií. Generování a úprava obrázků v Adobe Express. Ve školní verzi Canvy dostanete zdarma skvělé funkce a knihovnu fotografií, ilustrací, videí i hudby.Hledání alternativ k většině programů a služeb:AlternativeTo - Crowdsourced software recommendationsOblíbené učitelské aplikaceCuripod (https://curipod.com/): zdarma dostupná alternativa k Mentimeteru, která navíc obsahuje umělou inteligenci.Gamma.app je skvělá aplikace ke generování prezentací, ale zdarma jich můžete vytvořit jen několik. Jako alternativu můžete zkusit Pitch (https://pitch.com/), ve kterém můžete vytvořit neomezené množství prezentací. K tvorbě prezentací můžete využít také Curipod. Výsledky nejspíš neboudou v češtině tak dobré, ale obě aplikace stojí za vyzkoušení. Doplněk https://www.slidesai.io do Prezenentací Google umožňuje vytvářet prezentace v češtině. Zdarma s ním můžete vytvořit 36 prezentací za rok.ChatGPT – placená versus volná verze:https://kudrnasobkova.cz/chatgpt-a-bezpecnost-prevence-uniku-dat/Privacy guides:https://www.privacyguides.org/en/tools/Soubor alternativ, které jsou dobré pro Vaše soukromí:Umlčení windows: https://www.oo-software.com/en/shutup10Spajkem doporučené alternativní aplikace:Prohlížeč: BraveVyhledávač: StartpageVPN: Vlastní, wireguardDNS: 1.1.1.1E-mail: ProtonmailSprávce hesel: BitwardenCloud: TresoritDokumenty: CryptpadChat: SignalVirtuály: VirtualboxLinux: Ubuntu/FedoraHry: GOGOperační systémy: OS Flex – kdy může nahradit Windows 10 s končící podporou? Linux – jaké distribuce (Ubuntu -> Fedora -> Manjaro -> Arch)Úskalí linuxu, graphenu a dalších alternativních OSkompatibilitav linuxu konfiguracenedostupnost balíčkůobčasná nestabilita---Hudbu a předěly vytvořila speciálně pro KYBcast Mgr. Barbora Jeřábková.

Popis podcastu

Provokativní, edukativní a zábavný průvodce kyberprostorem! Podcast  zaměřený na kyberbezpečnost, rizika a nástrahy kyberprostoru. Pomáhá v překotných změnách lidem z praxe, učitelům, žákům a rodičům. Tvoří Václav Maněna a jeho hosté pod záštitou NÚKIB. KYBcast vzniká v rámci Národního plánu obnovy, financování Evropskou unií – Next Generation EU