Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Metadata v souborech: neprozraďte více než chcete

KYBcast - podcast NPI ČR

NPI

Věda a technika

Metadata v souborech: neprozraďte více než chcete

Obrázek epizody Metadata v souborech: neprozraďte více než chcete

Poslechněte si podcast

7. 5. 2022

19 min

Co jsou to metadata?

Metadata, ve fotografii známé také jako EXIF (Exchangeable Image File Format)představují sadu standardizovaných informací o souboru, jako je jméno autora, rozlišení, barevný prostor, copyright a klíčová slova, která jsou na něj aplikována.

Například většina digitálních fotoaparátů (jak zrcadlovek, tak mobilů) připojuje některé základní informace k obrazovému souboru, jako je jeho výška, šířka, formát souboru a čas, kdy byl snímek vyfotografován. Mohou však obsahovat i GPS informace o místě, kde byla která fotografie vyfocena, výrobce a model telefonu/fotoaparátu a další.

Jak metadata odstranit:Jak odstranit metadata fotografií - Spajk.cz
Hromadné odstranění EXIF z fotografií:EXIF Purge
Online nástroji k prohlížení metadat a analýze fotografií:FotoForensics
Vyzkoušejte si ověřování pravosti fotografií:Jak ověřovat informace, odhalit podvodná videa a fotografie

Metadata a sociální sítě

Pokud nasdílíte fotografii či příspěvek na sociální sítě, tak sociální síť metadata odstraní– nejsou tedy vidět pro ostatní, kteří by si fotku z Facebooku či jiné sítě stáhli. Nicméně sociální síť si tato metadata nechává pro sebe – pokud tedy zakážete Facebooku sledování polohy pomocí GPS, sledování pokračuje dále, jen si polohu GPS si bere z metadat fotografií, které tam nahráváte.