Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jak zabezpečit flashky a přenosné disky

KYBcast - podcast NPI ČR

NPI

Vzdělání

,

Osobní rozvoj

,

Technika

Jak zabezpečit flashky a přenosné disky

Obrázek epizody Jak zabezpečit flashky a přenosné disky

Poslechněte si podcast

25. 4. 2022

19 min

Bezpečnost dat na veřejných místech

Nejen používání neznámých médií může být nebezpečné. Rizikem je také připojování „flešky“ k počítačům na veřejných místech, jako jsou např. knihovny, školy nebo veřejné kopírky. Viry se mohou do našeho zařízení přenést ihned po připojení do USB portu. Lepší je proto vyhýbat se počítačům, které nám nejsou známy. Pokud není vyhnutí, je dobré prověřit podezřelý počítač pomocí bezplatného antivirového programu nebo online skeneru.

Šifrování svépomocí

Kromě opatrnosti a používání zdravého rozumu je také vhodné zabezpečit přístup k našim datům. Nejpopulárnějším způsobem ochrany informací uložených na USB klíči, pro případ krádeže nebo ztráty, je šifrování. Jeho použitím znemožníte číst obsah média osobě, která nezná heslo. Pro šifrování lze použít bezplatný software, jako je například DESlock + nebo BitLocker. Heslem můžeme zabezpečit celý nosič nebo pouze data, na kterých nám záleží.


Programy na šifrování

BitLocker - Šifrujeme s BitLockerem - Spajk.cz

VeraCrypt - Šifrujeme s VeraCryptem - Spajk.cz

HW šifrování

Trochu pohodlnější možností je nákup USB flash disku s vlastním šifrovacím systémem. Takové řešení má ve své nabídce, např. firma Transcend. Konkrétně jde třeba o JetFlash Vault 100, což je flash disk, který se může kromě šifrování pochlubit také odolností vůči otřesům a vodě. Po 10 pokusech o zadání nesprávného hesla se médium zablokuje. Pro odblokování je v takovém případě nutné zformátovat paměť.

USB disk: Kingston DataTraveler Locker+ G3 32GB - Flash disk | Alza.cz

Externí disk: Samsung Portable SSD T7 Touch 500GB černý - Externí disk | Alza.cz


Jak na flashky ve třídách?

Povolení pouze důvěryhodných zařízení v antivirovém programu.

Jak zabránit nechtěnému zapomínání flashek ve třídě? Dát si flashku na přívěsek ke klíčům, přidejte si Airtag nebo podobný lokátor.