Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Psi a koně jako členové britské královské rodiny?

Královská rodina

Rádio Zet

Společnost

,

Historie

Psi a koně jako členové britské královské rodiny?

Obrázek epizody Psi a koně jako členové britské královské rodiny?

Poslechněte si podcast

8. 12. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„Koně k aristokracii a panovnickým dynastiím obecně patří. Ve čtrnáctém a patnáctém století se angličtí a francouzští panovníci poměřovali kvalitou svých plnokrevníků. Byla to důležitá součást panovnické reprezentace,“ říká v podcastu Královská rodina Rádia ZET historik Martin Kovář. Jedním dechem srovnal tehdejší reprezentativní hodnotu koňů k současné hodnotě automobilů. „Je to stejné jako dnes, když se hodnotí, jakým autem přijedete na důležitou schůzku,“ vysvětluje.

Británie proslula i svými dostihy. Royal Ascot – nejprestižnější soutěž založila královna Anna Stuartovna již v roce 1711. „Závodů se účastní angličtí plnokrevníci. V létě se konají rovinové dostihy, v zimě překážkové,“ popisuje Martin Kovář. Příslušníci královské rodiny dostihy pravidelně navštěvovali. Přibližně 6 mil (10 kilometrů pozn. red.) od závodiště se totiž nahází královský hrad Windsor. „Nešlo zdaleka o koně, bylo to místo exkluzivních společenských setkání,“ popisuje Martin Kovář.

Neobyčejně proslulé jsou také obrazy Stuartovských vládců se psi. První panovníci se nechali se čtyřnohými mazlíčky zvěčnit již v první polovině sedmnáctého století. „Když Inigo Jones projektoval Hodovní síň na Whitehallu, byly tam mraky psů,“ líčí Martin Kovář. V jednadvacátém století se však symbolem psa po boku britské panovnice Alžběty II. stalo plemeno corgi. „Měla jich více než třicet. Na sklonku života měla celkem čtyři psy. Po úmrtí královny se vedly vzrušené diskuze o tom, kdo se o ně bude starat. Psi byli pro Alžbětu velké téma,“ uzavírá Martin Kovář.

Kde se vzala v Anglii tradice honu na lišku? To se dozvíte v podcastu Ondřeje Kopy a Martina Kováře:

Popis podcastu

Populárně poučný podcast o britské královské rodině i na Rádiu ZET www.radiozet.cz.