Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Londýn a Dillí v tématu ruské invaze na Ukrajinu nesouzní, říká historik Martin Kovář

Královská rodina

Rádio Zet

Společnost

,

Historie

Londýn a Dillí v tématu ruské invaze na Ukrajinu nesouzní, říká historik Martin Kovář

Obrázek epizody Londýn a Dillí v tématu ruské invaze na Ukrajinu nesouzní, říká historik Martin Kovář

Poslechněte si podcast

12. 5. 2022

18 min

O epizodě podcastu

„O Indii se v žádném případě nedá říct, že by kvůli válce na Ukrajině zastávala protiruský postoj. Na rozdíl od Británie. Indie je jeden z velkých odběratelů vojenských systému a ruských zbraní, obchod mezi Indií a Ruskem je pro Dillí strašně důležitý. Bylo evidentní, že premiéři Británie a Indie se v tomto tématu neshodnou. Našlapovali kolem toho jako okolo horké kaše. Je to jedno z témat, kde Londýn a Dillí prostě nesouzní,“ popisuje britsko-indické vztahy historik Martin Kovář v 31. dílu pořadu Královská rodina.
„Dobré britsko-indické vztahy jsou založené na něčem jiném. Jsou mnohem hlouběji ukotvené a prověřené časem, než aby je tato jakkoliv závažná a zároveň dočasná záležitost vážněji poškodila. Vztahy jsou velmi korektní, obě země mají od 18. století tolik společného. Jejich pouto je pevné, ekonomické, politické a sociokulturní. Byť ta provázanost není zdaleka taková, jaká bývala,“ dodává Kovář.

A jaký okamžik se dá považovat za vyvrcholení britského panství v Indii? „V roce 1876 za vlády premiéra Benjamina Disraeliho byla královna Viktorie prohlášena za indickou císařovnu. Disraeli měl ke královně zvláštní vztah, i ona k němu. Myslím, že žádného z premiérů neměla tak ráda a k málo kterému měla takový respekt a takovou úctu. Její jmenování indickou císařovnou byl jakýsi dárek od premiéra, svým způsobem to bylo vyvrcholení britského panství v Indii,“ zakončuje Martin Kovář.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina, kterým provází Ondřej Kopa a Martin Kovář: