Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Historik Martin Kovář: Alžběta II. byla navzdory mládí na korunovaci připravená díky pronikavé inteligenci

Královská rodina

Rádio Zet

Společnost

,

Historie

Historik Martin Kovář: Alžběta II. byla navzdory mládí na korunovaci připravená díky pronikavé inteligenci

Obrázek epizody Historik Martin Kovář: Alžběta II. byla navzdory mládí na korunovaci připravená díky pronikavé inteligenci

Poslechněte si podcast

23. 9. 2021

20 min

O epizodě podcastu

Britská královna Alžběta II. nastoupila na trůn ve 25 letech po smrti svého otce Jiřího VI. V roce 1952. Velká Británie v té době zažívala velmi těžké období. Přestože se řadila mezi vítěze druhé světové války, byla země ekonomicky naprosto zdevastovaná. „Podruhé během čtvrt století vedla válku nad své ekonomické možnosti a bylo to znát ve všech ohledech,“ říká Historik Martin Kovář.
Mezi Brity se pro období mezi roky 1945 a 1951 zažil termín austerity years , tedy časy strádání. „To přesně vystihuje, jak se tehdy v Británii žilo. Nepadaly na ně už bomby z německých letadel, ale byla to tvrdá doba. Až do roku 1952 platil v Británii přísný přídělový systém,“ vysvětluje Kovář v pořadu Královská rodina , kterým provází moderátor Ondřej Kopa.

Od druhé poloviny 40. let navíc probíhala dekolonizace, během které se osamostatnila většina zemí v britském impériu. Tehdejší premiér Clement Attlee rozhodl na počátku roku 1947 z ekonomických důvodů o odchodu z Indie. „To rozhodnutí bylo správné. Potvrdilo se to v následujících desetiletích. Britům se podařilo zachovat solidní vztahy s hinduistickou Indií a muslimským Pákistánem právě proto, že odchod byl kultivovaný,“ říká Kovář. Mnoho Britů přesto tento krok neslo velmi těžce. Podle Kováře byla Indie zcela pevnou součástí britské národní identity.

Alžběta II. s ohledem na zdraví svého otce přebírala některé panovnické aktivity a povinnosti už od roku 1950. „Bylo evidentní, že fakticky vzato přebírá tu roli, kterou formálně nesl král Jiří VI. Navzdory svému mládí, především díky své bez přehánění pronikavé inteligenci a pečlivé přípravě můžeme říct, že na to byla připravená,“ dodává Kovář.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina . Pořadem provází moderátor Ondřej Kopa a historik Martin Kovář.