Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Historie BBC po válce byla svým způsobem také historií britské královské rodiny

Královská rodina

Rádio Zet

Společnost

,

Historie

Historie BBC po válce byla svým způsobem také historií britské královské rodiny

Obrázek epizody Historie BBC po válce byla svým způsobem také historií britské královské rodiny

Poslechněte si podcast

24. 11. 2022

20 min

O epizodě podcastu

Pravidelné rozhlasové vysílání ve Velké Británii začalo 14. listopadu 1922. Klíčové osobnosti a peníze se spojily v organizaci British Broadcasting Company, později Corporation, jak ji známe dodnes. „Poprvé sehrála klíčovou roli během generální stávky v roce 1926. Protože stávkovali i sazeči z Daily Mailu, BBC se stala jediným komentátorem a informátorem o situaci v zemi, což jí dalo veliký význam. Za války patřila mezi významné válečné nástroje, Winston Churchill měl prostřednictvím BBC dva zásadní projevy,” říká v pořadu Královská rodina na Rádiu ZET historik Martin Kovář. Po druhé světové válce došlo k jejímu rozmachu, k čemuž přispěl zejména přímý přenos ze svatby a později i korunovace královny Alžběty II.

„K vůbec prvnímu rozhlasovému přenosu v Británii došlo v červnu 1920 z Marconiho malé vysílací stanice v Chelmsfordu. Operní diva zazpívala anglicky, francouzsky a italsky. Slyšeli to i na kontinentě a ve Spojených státech amerických. Koncert měl velký ohlas,” vypráví historik Martin Kovář. BBC začala v Británii vysílat pravidelně až roku 1922. „Generální ředitel John Reith v meziválečném období osudovým způsobem formoval BBC a rozhodoval takřka diktátorsky,” konstatuje Kovář.

Za druhé světové války byla BBC důležitá nejen pro Británii, ale i pro země na kontinentě okupované nacistickým Německem včetně Protektorátu Čechy a Morava. „Pro ty, kteří slyšeli hlasy z Londýna, to bylo jako pokropení živou vodou. Československo a BBC za války byl především Jan Masaryk,” zmiňuje Kovář. Po druhé světové válce došlo k obnovení televizního vysílání, které mělo počátky již v meziválečné éře. BBC rychle expandovala. „Klíčovou roli v tom zahrály dvě záležitosti: svatba tehdy ještě princezny Alžběty s princem Philipem a potom zejména její korunovace v roce 1953. Byla to první korunovace v přímém přenosu,” dodává Martin Kovář s tím, že poválečná historie BBC je svým způsobem historií královské rodiny.

Poslechněte si celý díl pořadu Královská rodina Ondřeje Kopy a Martina Kováře o stém výročí začátku pravidelného vysílání BBC: