Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Čím slabší premiérkou Thatcherová byla, tím větší pochopení pro ni Alžběta II. měla, vysvětluje historik Martin Kovář

Královská rodina

Rádio Z

Historie

Čím slabší premiérkou Thatcherová byla, tím větší pochopení pro ni Alžběta II. měla, vysvětluje historik Martin Kovář

Obrázek epizody Čím slabší premiérkou Thatcherová byla, tím větší pochopení pro ni Alžběta II. měla, vysvětluje historik Martin Kovář
Play

Poslechněte si podcast

14. 10. 2021

21 min

O epizodě podcastu

Současná britská královna Alžběta II. se za dobu, kdy je britském trůnu, potkala s celou řadu premiérů. Jaký s nimi měla vztah? Tomu se v osmém dílu pořadu Královská rodina věnují moderátor Ondřej Kopa a historik Martin Kovář. 
V letech 1970 až 1974 byl britským premiérem za Konzervativní stranu Edward Heath, který přivedl Británii do evropských společenství. „Byl konzervativní, staromilský politik. Nikdy se mu ale nepovedlo s Alžbětou II. navázat mimořádný vztah. Totéž platí i o jeho nástupci Jamesi Callaghanovi,“ popisuje Kovář. Labourista James Callaghan, který stál v čele britské vlády od roku 1976 do roku 1979, byl veteránem britské politiky a také politickým pragmatikem.

Na 70. léta ale nevzpomínají Britové rádi. Země prožívala kocovinu po tzv. Swinging Sixties, po dynamických a v mnoha ohledech revolučních letech. Začaly se projevovat spory, které vygradovaly ve druhé polovině 70. let a vedly k tzv. Zimě nespokojenosti (Winter of Discontent). „Obecná nespokojenost s tím, jak vypadá britská ekonomika, jak se pořád stávkuje a jak stát nefunguje, to byly nakonec důvody, které přivedly v roce 1979 k moci Margaret Thatcherovou,“ vysvětluje Kovář. Thatcherová předsedala vládě mezi roky 1979 a 1990. Ani její vztah s královnou nebyl ale idylický. „To, že Thatcherová bylo premiérkou, bylo unikátní. Urvat pro sebe v Konzervativní straně nejprve post šéfky a poté i premiérky, první v historii, to má opravdu velikou vypovídající hodnotu,“ říká historik. Vztah Thatcherové s Alžbětou II. ovlivnilo především to, že obě byly poměrně svérázné s jasným názorem.

V roce 1997 se nejmladším premiérem od počátku 19. století stal Tony Blair. Necelé čtyři měsíce poté Británií otřásla smrt princezny Diany. Alžběta II. tehdy vystoupila s chladným projevem, který veřejnost nepřijala příliš vřele. Přestože byl Blair v té době v čele britské vlády jen velmi krátce, přiměl královnu, aby vystoupila s dalším, vřelým projevem plným laskavosti a empatie. „Myslím, že tuhle lekci, kterou ji Tony Blair udělil z praktické politiky, si vzala velmi k srdci,“ dodává Kovář.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.

Popis podcastu

Populárně poučný podcast o britské královské rodině i na Rádiu Z www.radiozet.cz.