Anglické a později britské impérium má počátky u Jindřicha VII. Tudora

Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Anglické a později britské impérium má počátky u Jindřicha VII. Tudora

Královská rodina

Rádio Z

Historie

Anglické a později britské impérium má počátky u Jindřicha VII. Tudora

Obrázek epizody Anglické a později britské impérium má počátky u Jindřicha VII. Tudora

Poslechněte si podcast

23. 6. 2022

19 min

O epizodě podcastu

Chceme-li se vydat po stopách britského impéria, začněme u Jindřicha VII. Tudora na konci 15. století. 37. díl podcastu Královská rodina na Rádiu ZET pojednává o vzestupu a pádu anglického a později britského impéria jako o jednom z největších příběhů moderních světových dějin. 
„Musíme se vrátit do doby vlády prvních tudorovských králů, konkrétně Jindřicha VII. Tudora, vítěze od Bosworthu,” říká historik Martin Kovář. „Právě v jeho službách skončil italský mořeplavec Giovanni Caboto známý jako John Cabot. O jeho první veliké cestě ve službách anglického krále se ví poměrně málo.” Právě plavbami Johna Cabota začal anglický zlatý věk zámořských objevů.

Tento zlatý věk pokračoval až do alžbětinské éry, tedy do období vlády Alžběty I. Tudorovny, vnučky Jindřicha VII. „Francis Drake, Martin Frobisher, Walter Raleigh, to byla veliká jména,” konstatuje historik Martin Kovář. Jde o královniny piráty, tedy piráty ve službách Alžběty I. „Nezapomeňme na to, že Francis Drake patřil k prvním mořeplavcům, kteří obepluli svět,” zdůrazňuje Martin Kovář.

A jak to bylo dál? Poslechněte si 37. díl podcastu Královská rodina. Pořadem provázejí Martin Kovář a Ondřej Kopa. 

Popis podcastu