Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Zdá se, že Češi neumí žít, říká kardiolog Michal Vráblík

Interview rádia ZET

Rádio Zet

Společnost

Zdá se, že Češi neumí žít, říká kardiolog Michal Vráblík

Obrázek epizody Zdá se, že Češi neumí žít, říká kardiolog Michal Vráblík

Poslechněte si podcast

11. 7. 2022

19 min

O epizodě podcastu

Češi jsou jedni z nejhorších v Evropě ve výskytu kardiovaskulárních nemocí. „Když se podíváme na parametry, které souvisejí s životním stylem a které ovlivňují kardiovaskulární zdraví, tak jsme v evropských statistikách vždycky na nesprávném pólu. Máme stále vysoký počet kuřáků, velmi nízkou pohybovou aktivitu, vysokou spotřebu nevhodné potravy bohaté na živočišné tuky a jsme jedni z úplně prvních ve spotřebě alkoholu na hlavu,” říká odborník na preventivní kardiologii Michal Vráblík, který byl hostem Interview Rádia ZET.
„Snad není odvětví, které by se covidem zlepšilo, takže tomu není jinak ani v oblasti prevence jako takové a v oblasti preventivní kardiologie možná dvojnásob. Vidíme dopady. Průměrně Češi přibrali, snížili množství minut v týdnu strávených pohybem. To se všechno samozřejmě negativně promítá do všech metabolických kardiovaskulárních rizikových faktorů,” konstatuje kardiolog. Podle něj omezení péče zcela jistě negativně ovlivnilo statistiky nejen v tom, že více lidí zemřelo v souvislosti s covidem, ale také že se umíralo více i na běžná onemocnění včetně oběhových. „Ale například počet infarktů myokardu ve statistikách klesl.”

„Je to paradox a velmi pravděpodobně to může být zdůvodněno i tím, že se lidé nedostavili k vyšetření. Často ani neměli možnost jít ke svému ošetřujícímu lékaři, který ordinoval po telefonu. Může se klidně stát, že prodělali infarkt a ani o tom nevěděli,” říká Michal Vráblík. Varuje i před úskalími homeoffice. „I když cestujeme do práce, přece jen nás to k nějaké pohybové aktivitě nutí. Pohybová aktivita klesla i v důsledku zavedení homeoffice. Zadruhé došlo k úplnému setření pracovního a domácího prostoru. V některých odvětvích to přineslo větší pracovní vytížení, což dále podseklo parametry zdravého životního stylu,” dodává kardiolog.

Co si Michal Vráblík myslí o dalším pokračování homeoffice a jakým způsobem to ohrožuje kardiovaskulární zdraví? To si poslechněte v Interview Rádia ZET s Jaroslavem Dědičem.