Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Už od roku 1990 u nás převažují migranti z Ukrajiny, střídají se se Slováky, říká odbornice na migraci Janská

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Už od roku 1990 u nás převažují migranti z Ukrajiny, střídají se se Slováky, říká odbornice na migraci Janská

Obrázek epizody Už od roku 1990 u nás převažují migranti z Ukrajiny, střídají se se Slováky, říká odbornice na migraci Janská

Poslechněte si podcast

5. 5. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„Mezi migranty u nás převažují Ukrajinci, poté Slováci a na třetím místě jsou Vietnamci. A právě Vietnamci jsou zvláštní svou geografickou vzdáleností, země je od nás poměrně daleko, přitom migrace Vietnamců sahá už do 50. let. Tehdy se vyměňovali studenti a rekvalifikovali dělníci, také se pomáhalo dětem po vietnamské válce,“ říká k migraci do České republiky odbornice Eva Janská, která byla hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
„Literatura říká, že čím dále jste v generacích, tím dochází ke snadnějšímu splynutí s danou kulturou a zemí. Ale například na Alžířanech ve Francii víme, že to tak vlastě není a že i druhá a třetí generace se necítí úplně Francouzem ani tím Alžířanem. Je to vykořeněnost. Něco hledají a pak je to často v těchto zemích podhoubí pro různé revolty, a i teroristické akce a činy. U nás Vietnamci, co sem přišli jako malí nebo se tu i narodili, jsou Češi. Ale přišli jsme na to, že identita se v průběhu dospívání mění. Zatímco mladí Vietnamci se cítili být Češi a snažili se splynout se svými spolužáky ve třídě, tak během dospívání začali hledat ty své kořeny. Jejich identita se začala postupně měnit,“ dodává Janská.

A jak je to s migrací z muslimských zemí do České republiky? „Ženy se tu obecně cítí svobodnější, ale záleží také na tom, jestli tu jsou samy, pracují a budoucnost a osud mají ve svých rukách. Ženy, co tu jsou s manžely, se samozřejmě chovají jinak. Problém s touto migrací tu není, ale je to tím, že těchto migrantů je tu skutečně málo,“ zakončuje Eva Janská.

Celý rozhovor Martina Kováře s Evou Janskou si poslechněte zde: