Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Sociolog Ivan Gabal: V Česku nejsou politici, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Sociolog Ivan Gabal: V Česku nejsou politici, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi

Obrázek epizody Sociolog Ivan Gabal: V Česku nejsou politici, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi

Poslechněte si podcast

8. 9. 2021

20 min

O epizodě podcastu

„Česká republika se dostala do fáze, kdy začala prudce růst kvalita života,“ myslí si sociolog Ivan Gabal. Řekl to v Interview Martina Kováře na Rádiu Z. To platí z pohledu měření standardní délky života i subjektivní spokojenosti.
Gabal dodal, že Češi už opouští období maximalizace konzumu a začali se zaměřovat na sociální vztahy, na volný čas i na to, jak tráví své dovolené. Pandemie koronaviru ale zasáhla klíčové parametry kvality života. Jedním z faktorů, kterým s tím souvisí, je klesání kriminality, které je trendem v celé Evropě. „U nás je úplně explicitní. Je ale fakt, že my jsme na vysokou bezpečnost zvyklí,“ vysvětluje Gabal. Podle něj se také výrazně zlepšilo fungování bezpečnostních složek i justice. V české společnosti je ale rozšířeno velké množství nejrůznějších strachů, myslí si Gabal. Jedním z nich je třeba strach, že se Česko nedotáhne k pozici bohatších zemí, ale také obavy z Evropské unie. „Myslím si, velmi upřímně, že Česká republika postrádá pozitivní politický leadership. Máme strašně negativní politiku a nemáme politiky, kteří by nás táhli dopředu k určité vizi,“ říká sociolog.

Krize silných osobností je ale širší a týká se i dalších zemí. Gabal přiznal, že po pádu komunismu očekával, že se vše zpřehlední a zjednoduší. „Ono se ale ukazuje, že se věci nekonečně zkomplikovaly. V této situaci vytvářet politiku, hledat spolupráci a překonávat bariéry toho, kde si lidé nerozumí, je daleko náročnější a těžší než v době, kdy ta situace byla černobílá,“ dodává Gabal. Přesto by očekával, že by politici měli být ochotní poslouchat vědce a experty, tomu se tak ale podle něj neděje. Kapacity ve svých oborech přitom v Česku jsou. Jako příklad uvedl německý Kochův institut, který „od kancléřky po Bundestag všichni poslechnou“.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal sociolog Ivan Gabal. Poslechněte si záznam rozhovoru.