Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Pravděpodobnost použití jaderných zbraní je malá, pokud ovšem do hry nevstoupí NATO, říká politický geograf Kofroň

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Pravděpodobnost použití jaderných zbraní je malá, pokud ovšem do hry nevstoupí NATO, říká politický geograf Kofroň

Obrázek epizody Pravděpodobnost použití jaderných zbraní je malá, pokud ovšem do hry nevstoupí NATO, říká politický geograf Kofroň

Poslechněte si podcast

2. 5. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„Pravděpodobnost použití jaderných zbraní ze strany Ruska ve válce na Ukrajině je podle mě velmi malá. Jiná situace by ale byla, kdyby do hry vstoupilo NATO. V ten okamžik by Rusku hrozila veliká porážka a tam samozřejmě šance na použití jaderných zbraní ve snaze porážku zvrátit poměrně výrazně roste,“ myslí si politický geograf Jan Kofroň, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
„Kolovaly tu nepochopitelné domněnky typu, že Rusko za čtyři dny Ukrajinu obsadí. To je ale v zásadě nemožné, neumím si představit, co by se muselo stát, aby k něčemu takovému došlo. Před válkou jsem říkal, že minimální horizont pro válku jsou dva až tři týdny, kdyby to Ukrajincům opravdu hodně nevyšlo. V ten okamžik by Rusové byli schopni získat například východní část Ukrajiny. Ruská armáda v posledních letech nebyla nikdy považována za úžasnou bojovou sílu, to mi přijde přemrštěné. Byl bych ale zase opatrný v tom, že je ruská armáda neschopná, jak někteří říkají. Vždy je těžší útočit, než bránit,“ dodává Kofroň.

Ten se vyjádřil i k blížícímu se 9. květnu. Ten je v Rusku považovaný za nejdůležitější státní svátek v roce. „Rusům se do té doby může povést nějaký dílčí úspěch, to ale asi není něco, co by šlo 9. května prezentovat jako velké vítězství. Chybí jeden týden, to není moc,“ popisuje Kofroň. Podle něho je těžké říci, jak dlouho bude válka trvat. „V nedávných dekádách jsme zažili krátké konflikty v řádu pár týdnů, stejně tak jsme zažili ale válku, která trvala přes osm let. To je také nějaký představitelný extrém, který nemůžeme vyloučit, byť všichni doufáme, že trvání bude výrazně kratší,“ zakončuje Jan Kofroň.

Celý rozhovor moderátora Martina Kováře s Janem Kofroněm si poslechněte zde: