Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Politolog Jiří Pehe: Dění okolo prezidenta je pro českou demokracii nedůstojné

Politolog Jiří Pehe: Dění okolo prezidenta je pro českou demokracii nedůstojné

Obrázek epizody Politolog Jiří Pehe: Dění okolo prezidenta je pro českou demokracii nedůstojné

Poslechněte si podcast

20. 10. 2021

19 min

O epizodě podcastu

„To, co se děje okolo prezidenta, je nedůstojné pro českou demokracii,“ říká politolog a bývalý ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Jiří Pehe. Současnou situaci označil za skandální. „Bude teprve předmětem vyšetřování, co se tam nejen v poslední době, ale dlouhodobě děje,“ dodává Pehe.
Mezitím pokračují jednání o vzniku nové vlády. Tu pravděpodobně utvoří koalice Spolu a koalice Pirátů a Starostů. „Zatím se všechny strany chovají velmi odpovědně, na české poměry až nezvykle odpovědně. Nejdou se svými spory na veřejnost. Nechají si to na svá interní vyjednávání a pak přichází s dohodou,“ popisuje Pehe. To podle něj svědčí o dobrých základech budoucí spolupráce pěti stran v rámci vládní koalice.

Andrej Babiš se po prohraných sněmovních volbách už teď podle mnohých názorů připravuje na kampaň pro prezidentské volby. Jeho šance na vítězství by ale podle politologa nebyly příliš velké. „Má poměrně pevné voličské jádro okolo třiceti procent velmi oddaných podporovatelů, ale zároveň ve zbytku společnosti vzbuzuje silné negativní emoce,“ vysvětluje Pehe. Předpokládá tedy sice, že Babiš by se do druhého kola dostal, pro vítězství by ale musel oslovit voliče SPD, komunistů, sociálních demokratů a dalších malých stran. Pehe v Interview Martina Kováře dodal, že pokud by Babiš v prezidentských volbách prohrál, oslabil by svou pozici opozičního lídra ve sněmovně a mohlo by to pro něj znamenat konec dalších politických ambicí.

Silným kandidátem v příštích prezidentských volbách by podle Pehe mohl být současný předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, senátorka Miroslava Němcová z ODS nebo senátor Pavel Fischer. „V současné době je možné vidět i několik potencionálně silných kandidátů, kteří by se mohli rekrutovat z občanské společnosti, jako je třeba Danuše Nerudová, generál Petr Pavel nebo předseda odborů Josef Středula,“ dodává Pehe. Výhodou těchto kandidátů by podle něj bylo také to, že se hodnotově shodují s nově se formujícím vládním táborem.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal politolog Jiří Pehe. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Popis podcastu

Rozhovor na aktuální téma. Na Rádiu ZET.