
Pokud uvalíme na naše pěstitele vín spotřební daň, otevíráme cestu pro levnější dovozy, říká předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha

Poslechněte si podcast
11. 5. 2023
20 min
O epizodě podcastu
„Na uvalení spotřební daně na víno se musí pohlížet z několika úhlů. Je to pohled státního rozpočtu, kde je snaha získat dodatečné zdroje, abychom konsolidovali schodek. Druhá rovina je to, jestli čeští pěstitelé budou nebo nebudou konkurenceschopní a třetí pohled je pohled zákazníka. Pokud tu daň zavedeme, bude to znamenat, že ČR bude jednou ze tří zemí v EU, která tu daň bude mít. Má ji Francie, ale pouze na symbolické úrovni zhruba jedné koruny – proto, aby tam byla evidence vinařů. Navíc se jim ty prostředky vrací pomocí jakéhosi vinařského fondu. Daň je pak ještě v Polsku, ale to není žádná významná produkční země z hlediska vína. Všechny ostatní země včetně těch, kteří jsou hlavními producenty vína, nemají žádnou daň. A v okamžiku, kdy ji uvalíme na naše pěstitele, znamená to, že otevíráme cestu pro levnější dovozy,“ říká předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Ten byl hostem Interview Martina Kováře RádiaZET.
Ten se vyjádřil i k vysokým cenám potravin. „Často z nich jsou obviňováni zemědělci, tak jednoduché to ale není, nejde najít jednoho viníka a ukázat na něj, to je lživě populistické. Například naše ceny klesají, dobře je to vidět u pšenice, v obchodech ale ceny právě neklesají. To má dva důvody – jeden je logický, to je setrvačnost. Jestliže začala válka na Ukrajině a mlynáři měli strach, že nebude pšenice, tak se ji snažili nakoupit do zásoby za ceny, které byly vyšší. Dnes tu pšenici musí logicky spotřebovat. Druhá rovina je politika. Obchodní řetězce mají na finální cenu potravin největší vliv. Jejich podíl na ceně – pokud to zprůměrujeme – je zhruba 50procentní. Potravináři mají asi 30 procent, zemědělci asi 20. V některých případech máme dokonce jen jednotky procent, třeba právě u pečiva,“ dodává Pýcha.
Celý rozhovor si poslechněte zde: