Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Pokud rodina řekne, tak bojujeme, ať to stojí, co to stojí, říká k porodům v šedé zóně porodník Antonín Pařízek

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Pokud rodina řekne, tak bojujeme, ať to stojí, co to stojí, říká k porodům v šedé zóně porodník Antonín Pařízek

Obrázek epizody Pokud rodina řekne, tak bojujeme, ať to stojí, co to stojí, říká k porodům v šedé zóně porodník Antonín Pařízek

Poslechněte si podcast

20. 1. 2022

21 min

O epizodě podcastu

„V naší porodnici se koncentrujeme na nejzávažnější stavy, které mohou těhotnou ženu a její dítě potkat,“ poznamenává lékař Antonín Pařízek v Interview Martina Kováře na Rádiu Z. Podle něho se setkávají i s porody v takzvané šedé zóně.
„Šedá zóna je předčasný porod mezi 22. a 24. týdnem těhotenství. Pokud se objeví žena s takovýmto porodem, okamžitě svoláváme mezioborové perinatologické konzilium, klinického psychologa, ale také celou rodinu. Řekneme pravděpodobnost, jak se to dítě bude vyvíjet, jaké bude mít problémy s očima, se sluchem a s psychomotorikou. Podle toho se ta rodina rozhodne,“ dodává Antonín Pařízek.

„Pokud rodina řekne, že o dítě chce aktivně bojovat za každou cenu, tak naše týmy bojují, ať to stojí, co to stojí.“ Podle lékaře to jsou velmi často ženy v pozdějším věku nebo ženy, kterým se dlouho nepodařilo otěhotnět. Druhým přístupem je podle Pařízka nechat vše přírodě. „Miminko i přesto dostane po porodu všechno, co by mělo dostat z hlediska etiky. Ticho, tekutiny nebo maximálně etický přístup,“ zakončuje porodník a anesteziolog z porodnice U Apolináře..

Poslechněte si další díl Interview Martina Kováře s profesorem Antonínem Pařízkem zde: