Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Pavel Fischer: Nepíšeme jen historii, píšeme také naši budoucnost

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Pavel Fischer: Nepíšeme jen historii, píšeme také naši budoucnost

Obrázek epizody Pavel Fischer: Nepíšeme jen historii, píšeme také naši budoucnost

Poslechněte si podcast

3. 5. 2022

19 min

O epizodě podcastu

„Rusko se v minulých letech na více místech chovalo brutálně, agresivně anebo nerespektovalo základní pravidla. Ale to, čeho jsme svědky nyní, to skutečně nemá obdoby. Nemůžeme z našich životů vymazat miliony uprchlíků. Mění to politický názor nejen v České republice nebo v zemích, které jsou blíže Ukrajině než my, ale mění to politický názor třeba v Německu nebo ve Francii. A to už je velice podstatné,“ myslí si senátor Pavel Fischer, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
Podle Fischera vláda Petra Fialy reagovala velmi rychle a pohotově poskytla nejen humanitární pomoc, ale i vojenský materiál. „To ale nestačí, musíme pomáhat dál, konflikt pokračuje, jen se možná přemisťuje na jiné území Ukrajiny. Měli bychom si dát pozor, abychom hráli podle pravidel, na kterých jsme se shodli my jako Evropská unie. Když se rozhodne o tom, že nebudeme s Ruskem obchodovat podle ruských podmínek a že na ně uvalíme sankce, tak by bylo naprosto v souladu s našimi zájmy, abychom ty sankce dodržovali. Když se ale tu a tam proslechne, že se některé energetické společnosti členských států s Ruskem domluvili a posílají platbu v rublech, tak je to skandál. Střílíme se do naší vlastí nohy,“ říká Fischer.

Nevrací se podle něj Česká republika do časů Václava Havla? „Václav Havel vždy stál o to, abychom drželi principy, i když se nám to krátkodobě nemusí vyplatit. Z tohoto pohledu dobře cítil, jak složitý soused je Rusko a jak nesmírně citlivá je Ukrajina a všechny země, které kdysi patřily do sovětského tábora. Mám za to, že by mu udělalo radost, kdyby viděl, že se konečně i lídři na Západě dali dohromady, aby hledali řešení, protože Rusko dnes ohrožuje celý svět. V tomto smyslu, když mluvíme o hodnotách nebo principech, můžeme v lecčem na Václava Havla navázat. Nedělal bych z toho ale mantru,“ zakončuje Pavel Fischer.

Celý rozhovor moderátora Martina Karlíka se senátorem Pavlem Fischerem si poslechněte zde: