Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

Obrázek epizody Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

Poslechněte si podcast

22. 9. 2022

20 min

O epizodě podcastu

Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala.

Osobní kontakt je v celé řadě případů nezbytně nutný. Řeč těla, která je velmi důležitá, se na obrazovce velmi těžko odhaduje,” upozorňuje Fiala.„Uvedu příklad. Soudce na prvním stupni rozhoduje třeba o výživném a muž se snaží dát najevo, jak je na tom špatně finančně. Špatně se obleče, říká, že má malý příjem, ale zapomene si sundat hodinky, které jsou za sto tisíc. Na obrazovce bych je asi neviděl, ale v té jednací síni je uvidím a poznám, že lže.”

Řeč těla a drobné detaily komunikace jsou podle Fialy velice důležité. Ale třeba u obchodních kauz se online projednávání nebrání.„Nejdřív bych se díval na to, který stupeň soudu to je. U prvního stupně s výjimkou zjevných kauz, kde jsou potřeba jen listinné důkazy, je asi na místě vidět lidi naživo. Na vyšších stupních soudu není nezbytně nutné setkat se s účastníky. Tam by se dalo „ušetřit” a jít cestou online setkání. Je to hledání toho, co se v praxi ukáže jako dobré,” říká Roman Fiala. Dodává, že nikdo od stolu ideální řešení nejspíš nevymyslí.

Poslechněte si celé Interview Martina Kováře: