Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Mojmír Hampl: Po 24. únoru se nám zamlžil výhled, každá válka je vždy negativní šok i pro ceny

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Mojmír Hampl: Po 24. únoru se nám zamlžil výhled, každá válka je vždy negativní šok i pro ceny

Obrázek epizody Mojmír Hampl: Po 24. únoru se nám zamlžil výhled, každá válka je vždy negativní šok i pro ceny

Poslechněte si podcast

26. 4. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„Do 24. února 2022 jsem věřil, že bychom měli vidět už letos dobré výsledky ať už na úrovni rozpočtu nebo inflace. Po 24. únoru se nám ale výhled trochu zamlžil. Žádná válka nepomáhá ani globalizaci, ani nízké inflaci. Každý válečný konflikt, u kterého jsme takto blízko, je vždy negativní šok i pro ceny a reálnou ekonomiku,“ říká člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
Mají podle něj české finance šanci se vrátit do doby před pandemií? „Obávám se, že jsme se za poslední dva roky naučili něco, co bylo pro českou společnost typické. Zjistili jsme, že jde jet jen na půl plynu a dostávat celou výplatu. Je to zvyk, který se strašně rychle zakoření a těžko se ho zbavuje. Snadno se na to zvyká. Vždy jsem říkal, že jsou Češi finančně konzervativní, že to máme v krvi. Máme ale i druhou část DNA, která se jmenuje černé pasažérství,“ dodává Hampl.

„Problémem České republiky, respektive střední a východní Evropy, je vylidňování. Ale země, která přitahuje další obyvatelé, má vždy větší naději na to, že se ji bude dařit trochu lépe,“ popisuje příliv uprchlíků z Ukrajiny Hampl. Ten se vyjádřil také k nedávným prezidentským volbám ve Francii. „Macron pro Francouze znamená jednu významnou věc. Tedy tu, že se jim už nebudou vysmívat, že si tolikrát nebyli schopni zvolit stejného prezidenta. Pokud jsem to ale správně pochopil, pro mnohé to byla volba nejmenšího zla,“ zakončuje Mojmír Hampl.

Celý rozhovor moderátora Martina Kováře s členem Národní rozpočtové rady Mojmírem Hamplem si poslechněte zde: