Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Mnozí z těch, co volili Macrona, ho volili jako menší zlo, říká bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák

Interview Martina Kováře

Rádio Zet

Společnost

Mnozí z těch, co volili Macrona, ho volili jako menší zlo, říká bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák

Obrázek epizody Mnozí z těch, co volili Macrona, ho volili jako menší zlo, říká bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák

Poslechněte si podcast

25. 4. 2022

19 min

O epizodě podcastu

„Na jednu stranu můžeme říct, že Emmanuel Macron vyhrál s jasným náskokem, v prvním kole to vypadalo, že výsledek bude těsnější. Na druhou stranu je potřeba říci, že Marine Le Penová si od minulých prezidentských voleb polepšila o 7 procent, náskok Macrona se vlastně zúžil. Řada Francouzů se nedokázala ztotožnit ani s jedním kandidátem. Mnozí z těch, co volili Macrona, ho volili jako menší zlo,“ popisuje situaci po francouzských prezidentských volbách bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák. Ten byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu Z.
Podle něj je ve Francii rostoucí nedůvěra v tradiční strany. „Tedy v republikány a socialisty. Marine Le Penové se také podařilo stranu oddémonizovat. Tradiční národní fronta jejího otce byla obviňována z rasismu a antisemitismu. V té straně, kterou vede Le Penová, už dnes nic takového nenajdete. Oslovuje dělníky a část pravice i levice a obchází ten střed,“ dodává Drulák.

„Francouze trápí především ekonomické problémy, říkají tomu problémy životního standardu. Chudší část Francie cítí, že vládní opatření nejsou dělána v jejich prospěch, protože Macron byl správně klasifikován jako prezident bohatých. Střední třída se cítí zapomenuta. Pak to jsou také otázky hodnotové, které se týkají nezvládnutí radikálního islámu, nezvládnutí migrace a integrace těch, kteří se ve Francii už narodili, ale v tom migrantském prostředí. To jsou otázky, které Francouze trápí a na které nedokázal Macron najít přesvědčivou odpověď,“ zakončuje Petr Drulák.

Celý rozhovor moderátora Martina Kováře s bývalým velvyslancem ve Francii Petrem Drulákem si poslechněte zde: